| penelope a întrebat:

Cam cat castiga o invatatoare care este la inceput, primul, al doilea an de predare? Castiga macar 1000 de lei pe luna? Vreau sa-mi raspunda cineva care se pricepe, care e in domeniu sau are cunostinte.Nu vreau sa va dati cu presupusul...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maxim 700 de lei (adica 7 milioane). maximul unei invatoare, cu vechime ed 25 de ani si toate gradele este in jur de 15 milioane. Nici macar un profesor nu primeste ca debutant 10 milioane. Iar dupa scaderile salariale din iunie, o invatatoare va primi un pic mai mult de 5 milioane pe luna si un profesor debutant aproape 7 milioane.

| ikram a răspuns:

In nici o profesie aproape nu castigi 1000 lei de la inceput, fara sa ai un pic de experienta.

| Floreenofficial a răspuns:

Tre sa ai vreo 5 ani de experienta pentru 1000 de lei.
din pacate, cadrele didactice tinere sunt luate in ras iar bosorogii sunt platiti bine in loc sa ii scoata la pensie.
Bucurati-va macar ca aveti servici!

| sufletzel a răspuns:

Nu, nu castiga atat de mult. Colegele mele de clasa din liceu lucreaza ca educatoare si invatatoare, mie mi s-a parut prea bataie de joc. Si in primul an luau 550 ron (5 milioane jumate), acum nu cred ca s-a schimbat prea mult. Poate au ajuns la 700 ron, dar acum cu reducerile astea de salarii... iti dai si singura seama ce inseamna.
In schimb, la gradinite si scoli private se castiga bine (1500-2000 ron), dar te munceste de te omoara. Acolo incepi lucrul la 7 dimineata si poti sa stai si pana la 9 seara. Trebuie sa te duci sa iei copiii de acasa cu microbuzul dimineata, seara sa-i duci inapoi. E extrem de greu. Fata de cat te pun sa muncesti si 2000 ron e putin. Si in plus trebuie sa stii si 2-3 limbi straine la perfectie si sa faci lectiile cu ei in engleza sau germana.

| robert08 a răspuns:

Pai profesorul meu de muzica care preda cam de vreo 7-10 ani avea
10 milioane si asta in 2008 acum cu reducerile astea nu cred invatoarea respectiva o sa aiba 1000 ron de la inceput

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castiga cam 600 de lei pe luna