| ALEXANDRA1356 a întrebat:

Care a studiat pentru asistenta medicala?
As vrea sa urmez dupa liceu ca asistent medical generalist... dar acum nu stiu daca sa aleg un postliceal sau o facultate. Voi ce credeti?
Si, ce materii se predau? Biologie in mare parte din cate am auzit. dar de ce imi este mai teama, este chimia... stie cineva despre chimie daca se pune mare accent pe ea? Si cam ce alte materii se studiaza?
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde! happy
Multumesc mult!.

1 răspuns:
| vangaelis a răspuns:

Daca ai bafta, ti-as sugera facultate, dar faci 4 ani, la postliceala 3. Cu facultate, poti fi asistent sef, cu facultate ai grila de salarizare mai mare. Cam atat despre avantaje.
Eu am facut postliceala, nu regret deloc.

Nu faci Biologie ci Anatomie, nu faci Chimie ci Biofizica si Biochimie asta cam un semestru sau doua.Mai mult inveti despre boli si ingrijirea bolnavului, tehnici si manevre medicale specifice.