| Dan333333 a întrebat:

Care e diferența dintre colgiu și centrul de excelență? Pot socoti centrul de excelență ca un colegiu?

3 răspunsuri:
| Andreea278 a răspuns:

La centrul de excelenta te trimite profesorul care vede ca excelezi la o anumita materie.Acolo faci niste cursuri suplimentare la un nivel mai avansat.Nu e pentru oricine, eu am fost la mate si e total diferit de ceea ce se face in clasa.

| Dan333333 explică (pentru Andreea278):

In Chisinau exista Centrul de excelenta in informatica si tehnologii, si acolo poti intra dupa clasa a 9-a, din cate stiu inainte era colegiu sau ceva de genul. Vreau sa stiu daca dupa absolvire ma pot socoti ca un elev care a absolvit colegiul

| Andreea278 a răspuns (pentru Dan333333):

Nu am auzit de asa ceva.La Centru de excelenta de la Liceul Petru Rares(liceul unde am fost eu, adica cel mai bun din oras caci doar acolo se tinea) se faceau 2 ore sambata de matematica.Atat.