| miruna013 a întrebat:

Care este diferenta dintre criminologie si criminalistica?

Răspuns Câştigător
| Ciocolatăăă a răspuns:

Cele doua cuvinte sunt sinonime partiale. Si pe mine ma intereseaza domeniul asta. Ambele sunt stiinte. Criminologia studiaza criminalitatea, cauzele si prevenirea acesteia. Criminalistica (pare un pic mai complexa, de aceea sinonimia nu este totala) studiaza metode si mijloace de a dezvalui crimele cu scopul lamuririi acestora si a prevenirii (tinde spre psihologie, dar si munca de laborator). Daca vrei sa inveti mai multe, uita-te la CSI NY, Minti Criminale, Dexter, Castle si alte seriale politiste.winking Funda? :d

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele sunt ramuri ale științei dreptului.
Criminologia studiază criminalitatea(totalitatea infracțiunilor săvârșite pe un teritoriu), cauzele ei și găsirea metodelor pentru prevenirea și combatere.
Criminalistica este știința care se ocupă cu cercetarea mijloacelor și cu elaborarea metodelor pentru prevenirea infracțiunilor, pentru examinarea probelor judiciare în vederea descoperirii infracțiunilor săvârșite și a infractorilor. Numai bine!

| chibiusa a răspuns:

Criminologia este stiinta care studiaza comportamentul criminal si destructiv erc, iar criminalistica este stiinta care gaseste mijloace si metode pentru a descoperi si preveni infractiunile