| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre criminalistică şi criminologie?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Criminologia este o stiinta studiata si dezvoltata de criminologi care se aplica in practica prin criminalistica si criminalisti.

| N0xEterniS a răspuns:

Criminologia este disciplina care studiază crimele și comportamentul criminal mergând pe o abordare teoretică, istorică și empirică/statistică.

Criminalistica se ocupă în mod special cu teoria și practica investigării criminale. Aceasta dezvoltă și utilizează procedee tehnico-științifice pentru a descoperi și a cerceta dovezile fizice în infracțiuni, dar și de a identifica persoanele implicate în săvârșirea acestor fapte precum și prevenirea faptelor antisociale. De aceea, criminalistica este deseori numită o știință aplicată.

sursa - > https://psihojudiciara.wordpress.com/......nalistica/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criminalistica este ştiinţa care elaborează mijloace şi metode tehnico-ştiinţifice, precum şi procedee tactice destinate descoperirii, fixării, ridicării, examinării şi interpretării probelor judiciare, efectuării expertizelor şi constatărilor tehnico-ştiinţifice, în scopul prevenirii şi descoperirii infracţiunilor, identificării făptuitorilor şi administrării probelor necesare aflării adevărului în procesul judiciar[1].

Principalele atribuţii ale structurilor de criminalistică sunt cele privind efectuarea cercetării la faţa locului, examinarea probelor în laborator, efectuarea constatărilor tehnico-ştiinţifice şi a expertizelor criminalistice, precum şi cercetarea ştiinţifică fundamentală şi aplicativă.
Iar criminologia este o disciplină empirică trans și multidisciplinară a cărei obiect este de a studia criminalul în legătură cu infracțiunea în sine, fără a lăsa complet la o parte victima, ceea ce va fi, în orice caz, obiectul total de studiu al victimologiei, cu obiectivul să înțeleagă criminalul însuși și motivațiile sale diferite care l-au determinat să comită anumite crime. Obiectul său este studiul comportamentului deviant care implică infracțiunea sau criminalitatea, precum și procesul de definire și sancționare a comportamentului deviant. În plus, se concentrează și pe prevenirea și tratamentul acestor comportamente.

Se bazează pe diferite cunoștințe de discipline și științe, cum ar fi sociologia, psihologia, medicina, antropologia, matematica, fizica și chimia, sprijinind indirect dreptul penal și alte științe criminale sau criminalistice. Domeniile de cercetare criminologică includ iter criminis, incidența și formele sau mecanismele infracțiunilor, precum și cauzele și consecințele acestora.

Numele acestei științe a fost folosit pentru prima oară de antropologul francez Paul Topinard. De asemenea, în 1885, profesorul italian de drept Raffaele Garófalo a inventat acest termen într-un mod oficial. În strânsă legătură cu criminologia sunt realizările și teoriile lui Cesare Lombroso, care este considerat tatăl criminologiei, deoarece în studiile sale privind antropologia criminală, a cimentat baze și teorii care există încă astăzi, fie ca fundal sau ca linii directoare ale științei în sine.

În ciuda faptului că a fost o știință a creației relativ recente și a fost pus la îndoială în legătură cu legătura și dependența sa de dreptul penal, criminologia a ajuns la un caracter științific autonom, implicându-se în utilizarea metodei științifice pentru formularea diferitele teorii care o compun. Studiile de criminologie în materie penală sunt diferitele aspecte care compun sănătatea integrală, adică compusul bio-psiho-social, pentru a putea ajunge la concluzii privind sursa actului criminal.

Reamintim, deși unele termeni sau concepte sunt similare, nu este același lucru de a vorbi despre Criminal în sensul propriu al criminalității, decât de a vorbi despre un criminal în sensul propriu al dreptului penal. Conotațiile, deși similare în general, sunt foarte diferite în partea de jos a fiecărui concept. Adică, criminalul este subiectul acțiunii sale, fie că acest act este sau nu este tipizat în orice lege. Și, pe de altă parte, infractorul este pentru a efectua un act tipizat de legea penală, indiferent dacă fapta sa este sau nu o infracțiune în sensul uman. Disciplina care transferă la sistemul de drept penal rezultatele obținute prin investigații criminologice este politica penală.