| candora a întrebat:

Care-i differenta dintre criminologie si criminalistica?

1 răspuns:
| spxinsane a răspuns:

CRIMINOLOGÍE s.f. Știință care studiază criminalitatea, cauzele ei și găsirea metodelor pentru prevenirea și combaterea ei. - Din fr. criminologie.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Criminologie

Criminalistica este știința care elaborează mijloace și metode tehnico-științifice, precum și procedee tactice destinate descoperirii, fixării, ridicării, examinării și interpretării probelor judiciare, efectuării expertizelor și constatărilor tehnico-științifice, în scopul prevenirii și descoperirii infracțiunilor, identificării făptuitorilor și administrării probelor necesare aflării adevărului în procesul judiciar[1].

O zi plăcută