| bogdan1004 a întrebat:

Care este diferenta dintre un paramedic S.M.U.R.D si un medic S.M.U.R.D?

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Http://www.go.ise.ro/povol/928.htm
Dupa cate stiu eu, paramedicii au o scoala speciala de prim ajutor, dar nu au terminat o facultate de medicina si nici nu au facut stagiile de formare profesionala ca medicii de la urgente.

| ombladon a răspuns:

Paramedic-medic pe ambulanta

| zuzualina a răspuns:

Pe langa altele

numele laughing

| bogdan1004 explică (pentru zuzualina):

Am intrebat serios

| zuzualina a răspuns (pentru bogdan1004):

Stiu

doar ca logica ar trebui sa-ti spuna ca paramadicul e mai inferior madicului

ala e doar pe ambulanta, medicul e in spital

| bogdan1004 explică (pentru zuzualina):

Da dar eu sunt confuz intelegi atunci de ce sunt si medici pe smurd daca medicii stau in spital?

| Meda_Medana_1964 a răspuns (pentru zuzualina):

" mai inferior"?

| SMarius a răspuns:

Dau si eu cu presupusul:paramedicul acorda primul ajutor si stabilizeaza pe cat posibil pacientul pana la venirea unui medic sau in timpul transportului la spital.Medicul poate prescrie tratament si aplica tehnici medicale mai complexe...

| Prraah a răspuns:

Medicul termina UMF iar paramedicul ajunge in urma unui curs de cateva ore, prima data iese voluntar fara plata, ulterior in urma a 500h de practica ajunge Paramedic de gradul 2, platit.