| bogdan1004 a întrebat:

Daca fac un curs de paramedic S.M.U.R.D. atunci devin doar asistent? sau paramedic? daca fac medicina si ma duc la S.M.U.R.D ma face direct medic? raspudeti va rog sunt confuz

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa fii medic sau asistent mai intai (adica sa ai facultatea de medicina sau de asistenti medicali sau liceu sanitar) ca sa poti merge la ei. ei fac o instruire in plus pentru acordarea de asistenta medicala de urgenta specifica activitatii si tipului de interventii pe care le au ei. primesc si voluntari care beneficiaza si ei de o instruire specifica dar asta nu inseamna ca smurd te face direct medic. http://ro.wikipedia.org/......scarcerare

| PiszyMich a răspuns:

Buna! Pai daca te duci la un curs de paramedic te da la paramedic ca daca te da la asistent n-ai cum sa invezi cum sa il resuscitezihappy. Funda?