| Prezidentul a întrebat:

Care facultate are o deschidere mai mare pe piata muncii: sociologia, limbile straine sau istoria?

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Limbile straine. Sociologia este una din facultatile din tara care scoate cel mai mare numar de someri.

| Prezidentul explică (pentru OoBunnyoO):

Si despre istorie ce parere ai?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Prezidentul):

De istorie nu am auzit sa fie prin astfel de topuri, doar ca dupa parerea mea, optiunile tale de lucru sunt foarte putine cu istoria. Nu stiu exact ce poti face cu ea, te poti face profesor, poti lucra eventual la un muzeu sau in arhelogie. Insa nu stiu exact cat de usor sau cat de greu este sa ajungi arhelog. Mai mult nu vad ce ai putea face.
Cu limbile straine, mai ales daca optezi pentru o limba mai exotica chineza, japoneza sau o limba vestica suedeza, norvegiana ai mult mai multe optiuni de lucru, incluzand optiunea de profesor. Iar translatori sunt mult mai multi decat arhelogi, fie ca traduci documente, fie ca traduci carti pentru o editura etc. Poti chiar si la un call center sa lucrezi si daca ai un nivel avansat, aproape nativ, doar ca operator poti ajunge la un salariu de 3000, 4000 de ron pe luna. Evident, trebuie sa fii si bun si sa ai cunostinte avansate in limba respectiva, ca nu o sa iti dea nimeni 4000 de ron doar pe "buna" si "la revedere". Dar pana la urma ca sa ai succes trebuie sa fii bun in orice profesie. Mai ales intr-o tara capitalista ca a noastra.

| LifeIsColour a răspuns:

Hei,cu siguranta limbile straine.Gandeste-te cate posibilitati iti ofera o astfel de facultate. Poti deveni traducator,te poti angaja ca profesor la o scoala privata/liceu,universitate, in functie de cunostintele pe care le ai, desi trebuie sa recunoastem ca aici si norocul are ceva de spus. Oricum ar fi, limbile straine vor fi mereu cautate, de exemplu poti invata 2-3 limbi straine inca din timpul liceului, ti-ar fi de folos nu numai la o facultate de profil, ci si la academia de politie, unde engleza de exemplu e esentiala ori la relatii internationale. Sper ca te-am ajutat!