| MissFashion a întrebat:

Care sunt cele mai bine platite meserii din lume?

Răspuns Câştigător
| SmileFreedom a răspuns:

Pai in Romania ar fi asa:
1.Domeniul IT
2.Domeniul Bancar
3. Director de Vanzari
4.Domeniul de Telecomunicatii
5. Avocat
6.Dentist
7.Filosof
8.Meteorolog
Iar din lume:
Locul 1: Celebritate
Locul 2: Organizator de evenimente
Locul 3: Designer de jocuri video
Locul 4: Manager de insula exotica
Locul 5:Creator de jucarii
Locul 6:Hidrolog - 60, 880$
Locul 7:Inginer biomedical - 70, 520$
Locul 8big grinesigner video - 65, 000$
Locul 9:Inginer de mediu - 67, 620$
Locul 10big grinesigner vestimentar
Sper ca te-am ajutat.Succes!

12 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Dannyjj a răspuns:

Salut, uite un coleg de muncă are o cunostința în Germania, acea cunoștință(este neamț, neamț) este proiectant, inginer sef la firma Porche, primește 19000 de euro pe lună(lucrează în acest domeniu de peste 20 de ani), mi se pare meseria cea mai bine plătită, zic meserie și nu doar un loc de muncă pentru că a făcut facultăți pentru asta(este meserie adevărată), oricum acea meserie merită toți banii, pentru că își bate capul să calculeze proprietățile metalelor și apoi construcția mașinii, precum designul și aerodinamica mașinii(împreuna cu alți ingineri), acolo este vorba deja de multe calcule și precizie pentru că tot ce fac ei este performanța, fiabilitate, durabilitate și calitate.

Pe lângă această meserie mai sunt și altele, cum ar fi marii programatori de la Microsoft(zic de ei pentru că ai întrebat de cele mai bine platite meseri din LUME).

| luciana200972 a răspuns:

.Domeniul IT-Un IT director, insa, care poate sa fie in board, poate castiga peste 10.000 de euro.Salariile unui IT manager variaza foarte mult - in firmele mari este considerata o pozitie de middle management si se plateste cu aproximativ 4-5.000 de euro.
Vanzari-Salariul unui director de vanzari dintr-o banca sau o companie farmaceutica poate ajunge pana la 4.000 de euro, la acesta adaugandu-se comisionul care poate chiar sa dubleze salariul initial.
Telecomunicatii -
Inginerii foarte specializati
Si cele mai bine platite joburi pentru femei in sua sunt:

1. Farmacista: salariu mediu saptamanal de 1, 647 $, aproximativ 86, 1% din salariul primit de un barbat pntru aceeasi munca;
2. Director: salariu mediu saptamanal de 1, 603 $, aproximativ 80, 2% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
3. Avocata: salariu mediu saptamanal de 1, 509 $, aproximativ 80, 5% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
4. Inginer software: salariu mediu saptamanal de 1, 351 $, aproximativ 86, 9% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
5. Manager sisteme de informare: salariu mediu saptamanal de 1, 260 $, aproximativ 76, 8% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
6. Medic generalist si medic chirurg: salariu mediu saptamanal de 1, 230 $, aproximativ 64, 4% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
7. Consultant in management: salariu mediu saptamanal de 1, 139 $, aproximativ 81, 9% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
8. Manager resurse umane: salariu mediu saptamanal de 1, 137 $, aproximativ 79, 3% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
9. Logoped: salariu mediu saptamanal de 1, 124 $, nu exista date referitoare la salariul mediu al unui barbat;
10. Profesii din domeniul matematicii si informaticii: salariu mediu saptamanal de 1, 088 $, aproximativ 82, 4% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
11. Inginer in calculator si analist de sistem: salariu mediu saptamanal de 1, 082 $, aproximativ 87, 3% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
12. Asistenta medicala: salariu mediu saptamanal de 1, 077 $, nu exista date referitoare la salariul mediu al unui barbat;
13. Manager in sistemul serviciilor medicale: salariu mediu saptamanal de 1, 066 $, aproximativ 70, 9% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
14. Fizician si expert in alte domenii stiintifice (in afara celor mentionate): salariu mediu saptamanal de 1, 061 $, aproximativ 69, 1% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
15. Profesoara in sistemul educational tertiar (scoli post-liceale, vocationale si colegii): salariu mediu saptamanal de 1, 056 $, aproximativ 84, 4% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
16. Manager vanzari si marketing: salariu mediu saptamanal de 1, 024 $, aproximativ 64% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
17. Fizioterapeut: salariu mediu saptamanal de 1, 019 $, aproximativ 76, 7% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
18. Terapeut ocupational: salariu mediu saptamanal de 1, 016 $, nu exista date referitoare la salariul mediu al unui barbat;
19. Infirmiera calificata: salariu mediu saptamanal de 1, 011 $, aproximativ 86, 6% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
20. Manager (in alte domenii decat cele mentionate): salariu mediu saptamanal de 1, 010 $, aproximativ 74, 3% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
21. Psiholog: salariu mediu saptamanal de 1, 004 $, nu exista date referitoare la salariul mediu al unui barbat;
22. Programator calculatoare: salariu mediu saptamanal de 1, 003 $, aproximativ 79, 5% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
23. Profesii din domeniul arhitecturii si ingineriei: salariu mediu saptamanal de 1, 001 $, aproximativ 77, 8% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;
24. Advertising manager: salariu mediu saptamanal de 1, 000 $, nu exista date referitoare la salariul mediu al unui barbat;
25. Administrator scolar: salariu mediu saptamanal de 1, 000 $, aproximativ 71, 5% din salariul primit de un barbat pentru aceeasi munca;

| bunny_6472 a răspuns:

Actor, persupun, designer de interior, creator de moda, cantareata, si mai gaseste si tu, arhitect...

Alte răspunsuri
| camyDinamovistaCool a răspuns:

Doctori, designeri, cantareti si fotomodelele si fotbalisti.

| Bya132 a răspuns:

@sweetgirl, actorii mor de foame.

cei mai bine plătiți sunt:
>judecătorii
>avocați
>în domeniul medical (doctor internist, dentist, ginecolog), dar nu îl România...

| sabilopod a răspuns:

Miliardar.

Răspuns utilizator avertizat
| QuitQusifor a răspuns:

Pai depinde de ce iti place.De ex eu vreau sa ma fac psiholog cred ca se castiga ceva...Si photograf :d acolo chiar se castiga dar este un job asa secundar dar la nunti, botezuri etc se castiga chiar foarte bine! :d cp

| Lovepoison a răspuns:

Cei mai buni din toate domeniile: cel mai bun avocat, cel mai bun doctor, cel mai bun profesor, etc. castiga foarte bine, cam peste 10000 de lire pe luna. Dar, dupa parerea mea, celebritatile castiga foarte bine. Uitati-va si voi numai cati bani aduna Lady Gaga dintr-un singur concert!

| sudenta a răspuns:

Zugrav
cantaret
badman
agend de vanzari
director
fierar
lacatus
aviator
prifesor
educator
modeling
chelner
antrenor
invatator
agend imobiliar
bucatar
brutar
inspector opece/de mediu
secretar
portar
bijutier
jurnalist
vanzator
florar
capitan
politician
primar
presedinte
carciumar
prostitutie
preot
diacon
brutar
cofetar
frizer
maniuchiurist
foto model
sportiv
avocat
actor
postas
doctor
pshilog
locoped
judecator
politist
fotbalist