| danyella12 a întrebat:

Care sunt primi pasi inspre cariera de designer vestimentar? ce iti trebuie pentru asta? inca sunt mica dar ma intereseaza! spuneti-mi ideii sfaturii bune...

4 răspunsuri:
| iTami a răspuns:

Mai intai trebuie sa ai talent la desen, sa incepi sa exersezi. daca esti mica inseamna ca esri cel mult 13 ani dupa parera mea.si eu vreau sa ma fac designer vestimeentar si de interior si m-am apucat de la 10 ani de desenat.am un teanc destul de mare de schite.iti trebuie si imaginatie.foarte important.si creier. apoi dupa ce termini schitele iti trebuie bani sa-ti cumperi materiale.sau sa dai la un croitor sau o casa de moda.succes!

| littleblackgirl a răspuns:

Buna! In primul rand iti trebuie talent la desen, sa stii sa desenezi un articol vestimentar din toate pozitiile. Iti trebuie de asemenea si imaginatie, pentru. a putea creea viitoarele articole de imbracaminte si nu in ultimul rand, pasiune. Nu este foarte costitor acest "job". Ai nevoie pentru. inceput de un bloc de desen bun, iti recomand sa-ti iei "SketchBook" (e pentru. schite) si creioane, dar nu cu mina (1B,2B sunt pana la 8B, dar nu stiu daca ai nevoie de toate). Si pentru. inceput ai putea sa desenezi haine care le gasesti pe internet, ca sa vezi daca iti ies asa cum ar trebui, si daca nu te plictisesti desenand.

| ŦєтiţaŦăяăNuмє a răspuns:

Poi cand o sa mergi la liceu at` itiz aleg unul cu profil de designer vestimentar big grin
Si eu sunt la un astfel de liceu si este foarte coollove struck
Inainte nici nu stiam sa desenez absolut nimicahee hee.iar acum deja stiu sa fac manechine cu mana libera big grin
Succes kiss

| natashacrown a răspuns:

Pai iti dau exemplul meu : am mers la o scoala de arte la textile acolo am invatat cum sa croim ( asta este foarte important daca ai ganduri sa devii designer) cum sa asortam orice culoare cum sa facem modele etc la sfarsitul liceului fiecare a fost nevoit sa croiasca o piesa vestimentara cu care sa mearga pe podium am castigat iar piesa mea vestimentara ( o rochie aurie) a fost vanduta si am castigat si bani de la un administrator al unei compani din Romania happy trebuie neaparat sa stii sa cosi sa asortezi sa ai idei super cu diferite haine si sa le pui in practica sa desenezi pe foaie modelul dorit oricum marii designeri au oameni care croiesc dar pana acolo e drum lung si iti spun ca e o munca foarte grea!