| JennyBerry a întrebat:

Cata chimie si fizica se practica la medicina? are vreo legatura cu ceea ce s-a predat in liceu sau se ia aproape totul de la 0? Apropo daca as vrea sa invat chimia as reusii? [ sunt aproape lemn, idem fizica ] am la dispozitie doi ani [ clasa a11a, profil uman, nu vreau sa fac o cariere din litere ] imi doresc medicina. Imi place aproape orice incepe cu prefixul "bio", in schimb nu stiu chimie si fizica, nu-mi place mate.Credeti ca as putea avea o probabilitate de invatare la cota 100 %? Multumesc anticipat! p. s : intrebarea asta e un stereotip [ cliseu ], majoritatea elevilor o adreseaza pe site

Răspuns Câştigător
| dani9354 a răspuns:

Buna.La medicina nu ai ce cauta fara chimie, este vitala in primul an vei avea 5 examene din chimie, in cazul tau se poate recupera circa 60% din materia de liceu care este esentiala atat la admitere cat si pe parcursul facultatii, deoarece profesorii nu stau sa-ti explice chimia de baza...Scuze de greselile gramaticale.Succeshappy

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chimia si fizica se fac doar in anul I. Seamana destul de mult cu cele din liceu, doar ca fizica necesita cunostinte de matematica mult peste cele din liceu, iar chimia este foarte dificila si foarte ampla. Eu cred ca in doi ani, cu vointa si ambitie, poti invata perfect materia necesara admiterii la facultate (e chiar putina).

| Anca a răspuns:

FunditaRoz, eu am terminat filologie si acum sunt la medicina veterinara.
Eu insa, am facut o facultate intre liceu si veterinara si pot sa spun ca n-am mai vazut fizica si chimie din clasa a 10ºa de liceu.
Iti imaginezi cata pauza am facut...
Mi-a fost extraordinar de greu.
Hai ca primul sem la chimie cu organica si anorganica, e cum e. ca iti mai aduci aminte din liceu cate ceva. Chimia de liceu se aplica doar in primul sem ( cel putin la veterinara ) Dar banuiesc ca nu-i mare diferenta nici la umana.
In sem 2 insa, chimia metabolismului o sa te dea peste cap daca n-ai bazele chimiei.
La biofizica ( cel putin la veterinara ) nu a fost nevoie sa am baza din liceu. Noi am facut un singur sem fizica si a fost foarte ok.
Mai greu la inceput, pentru ca iarasi termenii din liceu nu-i aveam... dar ne-a ajutat f mult profesoara ca sa intelegem materia ei.

| JennyBerry explică:

Multumesc mult [ stiu ca am gresit la reusi"i" ]. P. S : Mi-am dat seama dupa, nu sunt analfabeta happy

| scarly86 a răspuns:

Prietenul meu va termina anul viitor medicina si nici lui nu i a placut mate, fizica si chimie.fizica si chimia se fac in primii doi ani si sunt materii la care poti sa treci.pentru medicina trebuie sa ai doar inteligenta si sa fii indragostita de profesia asta.deci poti sa intri la medicina si o poti si termina.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimia si Biologia se pot invata destul de usor, cu putina sarguinta-meditatii. Ulterior e mai greu, dupa ce se intra la Facultate. In timpul facultatii nu ai materii precum in liceu, de genul Fizica si Chimie. Exista doar Biochimia si Biofizica, ce au tangente cu stiintele primare, despre care spuneam, dar care sint mult mai placute, mai interesante si mai aplicabile. Mai dificila e Anatomia, ce se studiaza in primii doi ani, la care trebuie sa inveti ca disperatul si in cursul anului si in sesiuni si tot nu o termini. Dar, in final, totul e frumos, daca esti serios si te implici in ceea ce faci. Motivatia reala de a deveni medic, iti da sansa sa absolvi Medicina. Dar ar fi indicat sa discuti cu oameni competenti, specializati in orientare profesioanala, pentru ca a deveni medic inseamna nesperat de multa munca si recompensa 0, 0000001% din ceea ce vei astepta si spera.
Si apropo, e recomandabil sa nu iti doresti o cariera in Litere, cel putin deocamdata (" reusii "! )