| AnemonaP a întrebat:

Cate ore lucreaza un notar? Si cat de des are concediu?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In general e o profesie liberala asa ca... munceste cat si cand vrea

| corbulalbrosu a răspuns:

Cat vrea "muschii" lui. De fapt lucreaza niste biete si amarate "colaboratoare", notarul semnand de obicei actele gata intocmite.

| raluk27 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

1. Ai o viziune foarte greșită
2. "Colaboratoarele" se numesc de fapt angajate. Primesc salariu si le sunt platite toate contributiile la stat.
3. Toate actele sunt concepute de notar. Ai sa observi ca formularea actelor difera de la birou la birou. "Colaboratoarele" doar tehnoredacteaza.
4. "Actele gata intocmite"... In spatele acelei intocmiri se afla niste legi, niste studii, niste acte pe care trebuie sa le verifici daca sunt in ordine, se afla niste calcule, se afla niste efecte juridice (de care răspunde direct notarul, "colaboratoarele" isi dau doar salariul dar nu au nicio raspundere), se afla niste consulatii pe care nu le poate da decat notarul (ca nu toate "colaboratoarele" au studii de drept), nicio speta si nicio situație nu seamănă, la fiecare act trebuie create/modificate/ adaptate/ adaugate/ sterse/ verificate paragrafe si ghici ce? De notar, nu de "colaboratoare".

| raluk27 a răspuns:

Lucreaza 8 ore pe zi si ia concediu cand si cat vrea. Cu mentiunea ca fiecare "concediu" e pe bani. Adica nu te duci la birou, nu ai bani.