| rockmantic a întrebat:

Ce acte sunt necesare preschimbarii certificatului de nastere? fundalove struck

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.cjolt.ro/cjolt/gallery/legislatie/met-1-1997.pdf poti vedea modelul de cerere, la anexa nr. 42. Numai bine!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui de ce vrei sa preschimbi certificatul de nastere, actele necesare si procedura difera in functie de motive. De asemenea nu spui cati ani ai tu ori are cel care vrea sa-si preschimbe actul de nastere. Daca dai aceste detalii iti voi putea da un raspuns precis. Poti sa-mi scrii pe privat, daca nu vrei sa dai detaliile aici si iti voi raspunde la fel. Numai bine!

| controlled a răspuns:

1. Daca e pierdut si nu ai inca buletin te duci la starea civila si il dai pierdut...adica eu asa fac la mine in oras.
2. Daca mai ai buletinul te duci cu buletinul si ti-l scoti.
3. O mai poti face si cu certificatele parintilor si cel de nunta sau divort.