| Gabriel7882 a întrebat:

Ce am nevoie sa devin tractorist pe camp,arat și din astea bac,facultate? Ce școală am nevoie, pot face orice liceu? Sau trebuie profesionala. Vreau un răspuns complet cu tot ceea ce am nevoie, va rog!

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Strict pe camp poti sa conduci tractorul tau fara nici o scoala. Dar pe drumuri, chiar si pe cele vicinale si de camp, trebuie sa ai carnet de tractorist rutier sau carnet de categoria B, BE, C, CE, in anumite conditii. Citeste art. 241 din Codul rutier.
Cat priveste conducerea tractorului unei unitati agricole, depinde de conducerea acesteia.

| Yuoia a răspuns:

Exista licee agricole. Acolo din cate stiu faci si ore de condus tractorul.
Scoala profesionala este inferioara liceului. Dar te pregateste intr-o meserie. Nu confunda cu postliceala (dupa liceu).

| KR0N5TADT a răspuns:

Doar pentru mers în brazdă nu îți trebuie nici măcar 5 clase.
Dacă vrei să îl conduci și pe drumurile publice, se schimbă situația. Chiar și drumurile dintre loturile arabile sunt destinate circulației publice.
Găsești alte explicații pe net.
Ai auzit de Google, nu?

| Gabriel7882 explică (pentru KR0N5TADT):

Frate nu vreau sa fac cu tractorul meu gen sa mă angajez și să îmi dea aia tractor

| gogocazacu a răspuns:

Da