Întrebare recomandată | carla2010 a întrebat:

Ce experiente ati avut la un interviu pentru job?
V-ati gasit vreodata intr-o situatie jenanta la un interviu pentru un job? Cum ati facut fata situatiei?

Răspuns Câştigător
| MrSoapte a răspuns:

Hey, Carla! Normal ca am fost intr-o situatie jenanta! Mie, de ex...mi-au adresat niste intrebari la care chiar nu ma asteptam! Dar, orice s-ar intampla, nu trebui sa taci! Chit ca vb pe langa subiect! Important este sa vada ca nu te blochezi! Pt a evita intrebarile capcana, cel mai bine este ca...atunci cand te prezinti la un interviu, sa ai cat mai multe informatii despre firma respectiva, precum si de activitatea pe care-o presteaza! Cam atat! happy

6 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Nu, putine lucruri ma jeneaza in general.

| Seby90 a răspuns:

Pai, cu interviurile e cu dus si intors. De obicei pun o femeie ca sa aiba grija de tine la intervieu, ceea ce e okay pentru tine, te face sa te simti mai confortabil. Acum... cu situatia jenanta, da probabil doreste sa te faca sa fii jenat, ideea e sa nu te jenezi tu, fii calma, gandeste ce spui inainte, spune dupa 2-3 secunde in care ai reluat fraza de 2-3 ori sa nu te incurci, nu te repezi sa raspunzi si sa iti iasa un porumbel pe gura, nu te balbaii de emotii. Daca ti se pare ca primesti prea multe intrebari, intreaba si tu la randul tau ceva, legat de firma / interviu, si in timpul in care iti raspunde relaxeaza-te.

| EvaneSScence a răspuns:

O prietena de-a mamei mele este sef la resurse umane si face des interviuri. Tin minte ca a spus ca de multe ori pune intrebari inconfortabile ca sa vada cum reactioneaza la stres candidatii. Mai ales daca e un post de conducere conteaza sa ai stapanire de sine.
Acumma gandesc si la alta varianta. Angajatorul sa fie un patron libidinos si sa spuna cine stie mizerii acolo. Te ridici si pleci. Nu vad alta varianta.

Răspuns utilizator avertizat
| d4ea a răspuns:

Daca ai probleme la interviu acolo intervine imaginatia ta.bagi de la tine.de exemplu spui cam ce ai vrea tu sa lucrezi si cum te-ai vedea tu peste cativa ani si cum ai vrea sa lucrezi.eu asa am facut mereu!big grin

| FaVideochatNonAdultDeAcasa a răspuns:

Am 34 de ani si am fost la vreo cateva sute poate de interviuri, in mai multe orase din Romania, in mai multe tari, pentru firme de pe diverse continente, interviuri in engleza, franceza, spaniola, portugheza...happy

Niciodata nu m-am simtit jenat, ba dimpotriva, i-am jenat eu de cateva ori pe intervievatori...happy

Important la orice interviu e sa te prezinti ingrijit, sa ai un CV cat mai consistent (asta se face in ani!happy ), informatia in CV sa fie bine structurata, sa te interesezi cat mai bine despre firma unde te prezinti si... poti spune chiar si minciuni pe CV, daca de exemplu postul e de Agent Comercial si tu tocmai ai terminat Matematica, poti minti ca in facultate ai mai lucrat ca Agent Comercial si ca ai EXPERIENTA! happy

Si nu in ultimul rand: SA NU PERMITI NIMANUI SA TE JENEZE!