| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate sa aleg? Sunt la profilul filologie in clasa a 12a si trebuie sa decid ce voi face mai departe. Am inclinatii spre uman, dar am si cateva facultati pe care le exclud. De exemplu urasc politica- stiintele politice, nu vreau la drept pentru ca trebuie sa am pile, nu imi place istoria deloc. De asemenea nu am facut deloc matematica, chimie, biologie, fizica, etc si nu pot sa ma duc la real. Nici la medicina sau farmacie nu pot pentru ca nu imi place anatomia si mi se face rau cand vad sange si imi este scarba pur si simplu. As vrea sa aleg o facultate de viitor si sa am un loc de munca asigurat cand termin sau eventual sa pot lucra in domeniu in timpul facultatii. La litere nu as vrea pentru ca nu vreau sa fiu profesoara, urasc copiii, cred ca i-as lua la bataie. lol Stiu ca orice facultate e grea, dar eu mereu am invatat bine si m-am straduit, si asta o sa fac si mai incolo. Stie cineva o facultate unde sa nu fac matematica sau chimie si sa fie pe profil uman? dar sa am si loc de munca asigurat. Puteti sa-mi dati orice sugestii, orice facultate, nu neaparat legata de filologie, pentru ca nu vreau pentru nimic in lume sa fiu profesoara. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| turist a răspuns:

Alege limbile straine combinat cu turismul si/sau geografia... Ai multe posibilitati pe care trebuie sa le studiezi... dar nu uita sa treci si pe la "scoala"vietii, invata sa iubesti copiii (sau cel putin sa nu-i urasti)... gandeste-te, si tu esti inca copil, cum ar fi sa nu te iubeasca nimeni(din simplul motiv ca ai varsta pe care o ai) sau sa-ti spuna verde-n fata:"te urasc ca esti copil/adolescent?
Bafta si numai bine! Iti doresc sa-ti gasesti locul potrivit in lumea asta! Pupici!

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Limbi straine, daca iti place vreuna in mod deosebit. Poti devenit translator, ghid pentru turisti straini sau traducator la intalniri de afaceri. Asistenta sociala, daca iti place sa ai contact cu oamenii si esti o fire toleranta de fel... Daca ai talent artistic, te poti orienta catre teatru sau pictura. Nu prea spui ce iti place.

mira
| mira a răspuns:

Ai dreptate.In invatamant trebuie sa functioneze numai oameni"alesi", cum se exprima Ioan Slavici.Alege psihologia. Poti sa-ti deschizi un cabinet particular.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dupa cate vad eu, inca nu s-a inventat o facultate pentru tine...Nu prea-ti place nimic. Uite! Fiindca sunt fata buna, pot sa-ti dau adresa de mail a lui Sexy Braileanca. Fata castiga de numa-numa si nu prea pare sa fi trecut pe langa vreo facultate!

| Delisha a răspuns:

Incearca comunicare si relatii publice... uita-te pe site
sau administratie publica...si eu sunt in aceeasi situatie ca tine
incep a 12a, intotdeauna am vrut sa invat si acum ma lovesc de problema asta...nu stiu ce facultate sa aleg, sa fie si de viitor si sa castig ceva dupa urma ei...

bafta!

| Misterious a răspuns:

Well.eu am terminat umanul, filologie.si nici eu nu vreau sa fiu profesoara si nu o sa fiu. Sunt inscrisa la litere la sectia limbi moderne aplicate :engleza, franceza, si voi iesi traducator.De asemenea poti sa faci si studiile americane, iti recomand si relatiile publice, facultate ce inca mai merge... turismul. dar totusi bagate la ceva limbi straine o sa vezi ca e bine.si facultate fara sa inveti.nu stiu. vrei doar sa ai o diploma.si nu pricep faza cu termini filologia iesi profesoara.de unde pana unde? laughing

| Misterious a răspuns:

Apropos.la facultate la limbi eu fac si japoneza si araba...ca sa stii poti sa iti alegi spaniola italiana germana.deci nu e totul doar engleza si franceza... si e chiar faina araba.si japoneza de asemenea ca eu am examen din ea laughing

| MissD a răspuns:

Si turismul poate si o solutie daca spui ca'ti place geografia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Eu am spus ce nu imi place pentru ca nu vreau sa primesc drept raspuns facultatile alea. Imi plac limbile straine si geografia. Si eu m-am gandit la engleza si franceza, dar din cate am inteles toata lumea stie engleza si franceza si e greu sa-ti gasesti oc de munca, dar poate ca am inteles eu gresit. Mie imi plac engleza, franceza, spaniola si italiana, dar nu cred ca este vreo facultate care sa te invete atatea limbi. Acum am spus si ce imi place. Si referitor la ce a spus ardnaxur1961, nu cred ca ai dreptul sa ma compari cu sexy braileanca, nu ma cunosti, eu sunt o fata serioasa si constiincioasa, si nu as face niciodata ce face sexy nu stiu ce...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Pt cucuveaua:Nu stii daca la litere sectia engleza franceza pot face si alte limbi? Sau numai la limbi moderne poti sa-ti alegi italiana, germana... Si la limbi moderne se intra cu medie mare? Eu vreau sa intru la Iasi, dar nu stiu care e ultima medie la limbi straine. Si tu cand termini facultatea iesi traducator de engleza, franceza? Sau de araba sau japoneza? Poate imi dai mai multe detalii, daca vrei. Multumesc mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fate maturator de strazi! lol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai as vrea in viata sa am o cariera de succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt in clasa a IXa si mi s-a spus din partea directorului ca, cu diploma de la Filologie ne putem sterge la fund.Nu doresc sa ajung profesoara, dar nici nu o sa pot da la drept, deoarece cand termini viitorul iti e asigurat pe pile.Eu chiar daca invat nu inteleg de loc limba germana si franceza, iar eu nu fac engleza asa ca singura posibilitate e sa fac acasa ore suplimentare de lb. straine.Istoria si geografia sunt nasoale nu pot sa retin nimic dot ce am invatat am uitat.La alt profil nu puteam sa intru deoatece la matr-info nu puteam sa intru, pentru ca nu imi place matematica, iar la alt profil nu aveam de gand. Ce pot sa fac in acest caz?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Actorie.

| oanamk22 a răspuns:

Si pana la urma...la ce ai dat?