| Poinsettia a întrebat:

Dau fundita. tongue (ca sa va motivez sa ma ajutati tongue )
As vrea la Facultatea de Litere. Ce se studiaza, mai exact? As gasi un loc de munca decent dupa terminarea facultatii? (NU vreau sa fiu profesoara).
Nu prea am inclinatii spre matematica sau real, in general. De aceea m-am gandit la partea umanista. Dar la partea umanista se inghesuie mai toata lumea, iar dupa terminarea facultatii risc f. mult sa nu gasesc nicaieri de lucru. La o facultate de "real" nu cred ca m-as descurca. Ce sa fac, totusi?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Eya a răspuns:

Facultatea de Litere are mai multe domenii: Jurnalism, Limbi moderne aplicate, Limba si literatura engleza si o limba si literatura straina, Limba si literatura franceza si o limba si o literatura straina, Limba si literatura romana si o limba si literatura straina – IFR, Limba si literatura romana si o limba si literatura straina – Zi, Studii Americane.
http://blog.litere.ro/......solventii/

2 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Eu sunt studenta la Facultatea de Litere, sectia romana-engleza. Ti-o recomand. Acolo poti studia jurnalism, lb romana, engleza, franceza, spaniola, italiana, germana, rusa, potrugheza.

| matadoru a răspuns:

Pai gandeste ca ar trebui sa alegi o meseria care sa-ti placa, sa o faci cu drag, dar desigur care sa fie si bine platita.Iti recomand Facultatea de Litere la care se studiaza limba romana si alte limbi(cele straine). Un loc de munca dupa aceasta facultate vei gasi sigur, in special cele de jurnalist, manageri functionali, editorialist etc meserii foarte frumoase.Merit fundita nu?