| Motofelea_Aura_ a întrebat:

Ce îmi puteți spune despre Academia Militara? Merita? Nu știu,informații utile,cât se câștigă,cât de repede avansezi, cum poți avansa și mai important concret, ce faci ca și militar?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cat se castiga este ultimul lucru care te-ar preocupa, fiindca in armata esti trup si suflet pentru armata, lipsind nopti de acasa, fiind in garda zi si noapte si la dispozitia armatei indiferent de zi, noapte, plaoie, ger, frig fiind obligata sa te prezinti la unitate cand esti sunata si mobilizata, posibil epntru 1 zi sau chiar 1 spatamana.
Salariul este modest pentru inceput, undeva intre 2500-3000 lei si creste dupa 4-5 ani.
Contractele sunt in general pe cate 5 ani de zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe toata perioada cat esti la Academie ai obligatia sa stai in locuiesti in campusul militar cu program strict, instuctie dimineata la 5-6 apoi spalarea, mic dejun si scoala. Biletele de voie si invoirile sunt semnate numai de comandant odata la cateva saptamani sau 1 data pe luna, depind de rezultatele pe care le obtii la instructie, tragere cu arma, note la scoala samd.
Dormitoare sunt comune, cate 10-20de paturi intr-un dormitor, bai comune, haine comune samd.

| doctorandus a răspuns:

Ca militar poti fi contabila, secretara, bucatareasa, sau sa lupti pe campul de lupta.

| Mitzupitzu a răspuns:

''ce faci ca și militar?'' Aperi tara.

Răspuns utilizator avertizat
| Mitzupitzu a răspuns (pentru Bubico2022):

Eu stiam ca plecarile in afara (siria, afganistan) se fac voluntar. Ba mai mult cica se da spaga!

Răspuns utilizator avertizat
| Ciprian09 a răspuns (pentru Bubico2022):

Care dau șpagă sa meargă în misiuni sunt niște retarzi, la modul cel mai serios! PTSD nu este recunoscut la noi, ca suntem tara bananiera! Într o alianță ai și obligații nu doar beneficii! Afganistan este terminat, am rămas pana în ultimele zile qcolo în ultima misiune! Hai noroc

| exoticbutters a răspuns:

Nu merita. Iti spun din experienta