| sidonia a întrebat:

ce inseamna sa iubesti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Grea intrebare dar sa stii ca nu tot ce auzi sau vezi ca este denumit: IUBIRE chiar asa este. Mihaela Radulescu de cite ori vrea sa-si schimbe partenerul ca sa nu o faca lumea altcumva spune ca e o iubire nevinovata, ca pur si simplu s-a indragostit de personajul respectiv. Doar ca dragostea tine pina vede un altul. Iubirea inseamna ceva dezinteresat, unsentiment pornit din toata fiinta ta pentru altceva din jurul tau, pentru ca nu numai o alta fiinta umana este obiectul iubirii. Poti sa iubesti pe Dumnezeu, poti sa iubesti anumite flori, plante sau animale, carti, muzica etc. Iti vei darui toata fiinta ta pentru ceea ce iubesti. Dragostea are un inceput si nu are sfarsit pina la moarte. Celelalte impresii ca iubesti se numesc altfel: placeri, sex, pofte etc. Nu faceti confuzie.

doiny
| doiny a răspuns:

Sa traiesti viata celuilalt... mi-a spus preotul!

| mariazet45 a răspuns:

Scrie in alta categorie, aici se vb de cariera si ma gandeam sa-ti raspund la ce insemna sa iubesti munca ...intreaba la categoria relatii su dragoste si sex

| stardeea a răspuns:

sa simti ca inima iti bate de fiecare data cand te gandesti la el, sa pui binele lui mai presus de orice, sa fi dispus sa faci orice pentru el...

| muzica a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa respecti, sa oferi incredere celui de langa tine, liniste si sustinere neconditionata!
Sa iubesti inseamna sa fii iubit/a!
Pentru mine, sa iubesti înseamna sa îti doresti sa faci totul împreuna cu celalalt...Sa nu mai existe nimeni în afara de celalalt... Sa simti fiori în stomac atunci când auzi usa liftului care tocmai s-a oprit... Sa simti ca ziua nu are sens daca nu îi simti zâmbetul si lumina din priviri... Sa simti ca poti renunta la tot pentru celalalt... Sa simti ca respecti si esti respectat... Sa te cutremuri doar la gândul ca de mâine viata ar trebui sa continue fara celalalt... Sa dai ceea ce simte celalalt ca vrea de la tine si sa primesti fara sa spui ce îti doresti... Sa transformi iubirea într-un copil... Sa... sa mergi în fiecare noapte pâna la luna si înapoi ca sa îi smulgi o raza.

| kaleb2006 a răspuns:

sa fii in stare sa faci si un trasplant de maduva daca persoana iubita are nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea iubirea este un lucuru frumos ataa timp cat sti sa o daruiesti in cazul tau nu ar fi vb de asa ceva pentru ca u nu sti ce este iubirea...incearca baiat sau fata fiecare iubeste in felul lui ...cine dragoste imparte primeste dublu inapoi un sfat bun de indrumat...incearca sa te apropi de cineva ma refer la un baiat pe care il consideri dragut si pe parcurs o sa-ti dai seama ce este iubirea.pentru ca nimeni nu poate sa o explicea ea trebuie explicata... dragostea nu se explica ea se simte sidoniawinkingwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.sa iubesti... e lucru greu...nu oricine ecapabil sa iubeasca... dar cine are sanse sa iubeasca. poate spune ca e un sentiment pe acre nu poti sal descrii... e ceva unic...ee un sentiment pentru care nu exista cuv ca sa descrii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti inseamna: sa dai totul... din timp, bani chiar si viata. intr-un cuvint "Jertafa" apoi sa-l vezi pe prietenul tau sau prietena mai presus de tine si sa cauti mereu ca el sau ia sa se simpta bine linga tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa simti viata cu totul altfel la un alt nivel.sa simti ca lumea e a ta sa simti k poti sa zbori sa vibrezi de fericire...sa te simti implinit toate astea pentru ca iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AM GASIT ASTA PE UN FORUM SI MI-A PLACUT FOARTE MULT
Vrei sa stii cand e dragoste si cand nu?

Palmele ti-au transpirat, inima-ti bate puternic, si rasuflarea ti s-a oprit in piept?
Nu e Dragoste, e Placere.

Nu poti sa-ti desprinzi ochii si mainile de pe cel drag, am dreptate?
Nu e Dragoste, e Pofta.

Il doresti pentru ca stii ca este acolo?
Nu e Dragoste, e Singuratate.

Esti acolo, pentru ca partenerul vrea sa fii?
Nu e Dragoste, e Loialitate.

Ii asculti confesiunile, deoarece nu vrei sa-l ranesti?
Nu e Dragoste, e Mila.

Esti impreuna cu el doar pentru ca privirea lui/ei te face sa tresari un pic?
Nu e Dragoste, e Infatuare.

Ii ierti greselile pentru ca tii la el/ea?
Nu e Dragoste, e Prietenie.

Ii spui ca el/ea este la ceea ce te gandesti toata ziua?
Nu e Dragoste, e Minciuna.

Esti dispus sa dai lucrurile tale preferate pentru ca el/ea sa se simta bine?
Nu e Dragoste, e Caritate.

Inima ta e plina de durere atunci cand el/ea este trist/a?
Atunci e Dragoste.

II accepti greselile pentru ca ele fac parte din felul ei/lui de a fi?
Atunci e Dragoste.

Plangi pentru durerea ei/lui chiar daca el/ea este puternic/a?
Atunci e Dragoste.

Ochii ei/lui iti vad adevarata inima, si iti atinge sufletul asa de adanc ca te doare?
Atunci e Dragoste.

II vei da inima ta, viata ta, moartea ta?
Atunci e Dragoste.

Acum, daca Dragostea e dureroasa, si ne tortureaza, oare de ce Iubim?
De ce Dragostea este tot ce cautam in viata?
Aceasta durere, aceasta agonie, aceasta tortura?
De ce?
Pentru ca este... Dragoste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa iti fie dor de cineva si sa simti ca este cineva in preajma ta si are cine sa te mangaie si pe cine sa mangai si sa te bazezi la bine si la rau si sa iti fie dor de cineva inseamna sa simti ceva in interior (dorul de acea pers)daca nu e cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand incerci a-l uiti si nu poti atunci e iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti inseamna tristete amagire uitare iertare dar fericire nu este ceva mai bun decat sa iubesti

| diavolitzza a răspuns:

Iubirea? hmz... e un subiect delicat...care nu este tratat niciodata pe masura...sa iubesti inseamna sa respecti sa oferi si sa primesti incredere... iubirea se bazeaza pe comunicare... fara ea...se pierde tot ceea ce incercam sa cladim in timp...uite...pentru me iubirea inseamna sa dai totul pentru acea persoana ...sa il faci sa simta acei fluturasi in stamac sa ii dai fiori...sa il respecti sa il alintzi sa ii oferi clipe de neuitat...sa il alintzi... uite mie imi place si sa fiu copil din cand in cand...si eu si prietenul meu avem momente in care ne copilarim ne placehappye un sentiment care greu il descrii... e ceva unicat si greu de tratat...pacat k nu toti jtim sa tradam acest sentiment pe masurasadtongue

| mada1111 a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa suferi

| hunedoara_3966 a răspuns:

A iubi inseamna, sa simti ceva cu adevarat pentru o persoana, iubirea nu inseamna sex, iubire e un sentiment unic!

| edi_5469 a răspuns:

Iubirea nu consta intr-un sentiment anume,nu exista,
adica:femeile se dau cu farduri, se epileaza, se imbraca cam mai la moda si barbati zic :ce cur misto.Nu ne idragostim de personalitatea voastra ne indragostim de curul si tatele voastre

| Vis curat a răspuns:

IUBIREA... sentimentul sacru, ce dainuie de milenii, de la inceputurile lumii si care va ramane, peste timp si spatiu. Iubirea nu consta in cum ne iubim unul pe altul, ci in felul cum privim departarea impreuna si in aceeasi directie, spre orizont. Iubirea este atunci cand inima isi ia zborul pentru a-si cauta jumatatea si atunci cand o gaseste, vor bate impreuna si in acelasi ritm tot timpul, vor bate in ritmul iubirii. :-)