| Atti12 a întrebat:

Ce loc de munca poate avea un balbait? Ma refer un balbait cu studii si cunostinte de limbi straine. Cum poate un balbait sa treaca peste interviul de angajare? Exista locuri de munca unde nu se da interviu?

15 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da şi încă câte.De exemplu sunt locuri de muncă unde nu trebuie să vorbești, doar să faci.Acuma dacă el e şi sărac și cu pretenții rămâne fără loc de muncă.
De exemplu pe șantiere se caută oameni, ca muncitori necalificați la diverse firme(electricieni, etc.). Acolo nu trebuie să vorbeşti.Trebuie să faci, şi salariile pleacă de la 2400 net în sus, depinde cât de mult munceşti, iar la ANAF se declară minim 3000 de lei, că aşa e legea în firmele de construcții.
În fabrici la fel, ca traducător autorizat, iară.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prezentator tv stirilaughing

| Atti12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

S ar face audienta buna laughing Multa lume ar rade.

| cezar003 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Poate ca nu-i cunosti pe toti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu conteaza asta asa de mult, doar in locurile de prezentare, unde lumea nu ar intelege ce spui... acolo ar conta, in rest nu prea. Atat timp cat te ocupi cu ceva de dezvoltare, munca intr-o industrie/fabrica si nu trebuie sa vorbesti mereu cu anumiti clienti... nu ar fi problema big grin Deci cam orice.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa se descurce bine in scris.

| Frank51 a răspuns:

Vorbim de un balbait diagnosticat sau de o forma foarte usoara? In cazul 2 esti tratat ca o persoana normala.

| johnnny123 a răspuns:

In afara joburilor care se bazeaza pe capacitatea de exprimare clara si cursiva (prezentator tv, suport tehnic, vorbitor public, avocat, etc), poti avea orice loc de munca.

Crezi ca intereseaza pe cineva ca un programator, un doctor, un inginer sau un frizer este balbait?

| Atti12 explică (pentru johnnny123):

Sincer da, la interviu. Multi care vorbesc fluent nu trec de interviu, dapai un balbait care abia scoate 2 3 cuvinte fluent.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Atti12):

Pai banuiesc ca daca ei nu te considera ideal pentru locul ala de munca, o sa te respinga oricum, vorbind fluent sau balbaind.

| johnnny123 a răspuns (pentru Atti12):

Depinde pentru ce dai interviu si cat de pregatit profesional esti.

Intre un candidat care vorbeste frumos dar abereaza pe langa subiect si un candidat balbait care spune lucruri inteligente si relevante, iti garantez ca orice angajator il va angaja pe balbait (atata timp cat jobul nu se bazeaza pe capacitatea de exprimare).

Imagineaza-ti ca vrei sa angajezi un programator si pui candidatilor intrebarea "In ce limbaje de programare ai experienta?"

Unul iti raspunde: "Dupa cum stim, experienta este un element extrem de important in selectarea unui angajat, motiv pentru care consider ca acumularea acesteia este cruciala in efortul de a obtine un loc de munca"

Celalalt iti raspunde "P-P-P-P-H-P, Ja-Ja-Ja-va, Py-Py-Python"

Pe care dintre ei il angajezi?

| Werrich a răspuns:

Poate lucra ca webdesigner pe cont propriu (sa nu fie angajat al unei firme), traducător de texte unde nu trebuie sa vorbească (translator de cărți, articole de reviste etc.), editare foto-video (poate vorbi cu clienții prin mesaje text pe Whatsapp). Ce părere aveți?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur, dacă e vreun Stephen Hawking poate trăi din capacitatea sa intelectuala.
Poate avea un purtător de cuvânt care ii înțelege vorba.

| cezar003 a răspuns:

Orator nu va fi niciodata insa un traducator in culuse always

| cezar003 a răspuns:

Ar fi interesant ca balbaitul sa translateze cuvintele lui Iohanis si cred ca o sa avem pact cu America
Acum mai depinde si de montatori si ar iesi o sincronizare buna