| Anonimm30 a întrebat:

Ce loc de munca se potriveste la introvertiti anxiosi?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde.
Daca vrei sa te vindeci de anxietate si depresie, atunci cel mai bine este sa lucrezi intr-un colectiv mare si vesel, cu ajutorul carora sa te vindeci (psihic).
Daca nu vrei sa te vindeci, atunci locurile de munca potrivite sunt cei unde lucrezi singur (munca la domiciliu) sau cu putini colegi.

| TraianIImperator a răspuns (pentru Bula):

Degeaba lucrează în locuri cu multă lume. Îi va face și mai mult rău, deoarece creierul nostru, al introvertiților, nu suportă să stea în locuri cu multă lume, pentru mult timp.

| Bula a răspuns (pentru TraianIImperator):

M-am referit la comunitati relativ reduse, dar "de comitet", cu oameni veseli, dar care se si ajuta intre ei la nevoie, fara ezitare. Asemenea comunitati sunt cu un numar mediu de persoane (5-100), dar care sunt devotati "breslei" din care fac parte.
Cateva exemple de asemenea comunitati:
- pompierii
- alpinistii /speologii
- marinarii /scafandrii
- etc.
adica comunitati unde indivizii sunt "legati-" si depind unul de ceilalti.

| sierra1 a răspuns:

- orice la pompe funebre
- vânzător de bilete la un muzeu nevizitat

| StrongHeart a răspuns:

Sa vinzi lumanari la biserica.

| mihaela000ela a răspuns:

Caută locuri de muncă care necesită interacțiune cu un număr limitat de persoane!

| TraianIImperator a răspuns:

Suferi de anxietate socială generală?

| Anonimm30 explică (pentru TraianIImperator):

Da

| TraianIImperator a răspuns (pentru Anonimm30):

Acest videoclip te va ajuta foarte mult în înțelegerea timidității tale. Contrar opiniei publice, nu suntem defecți, purșisimplu creierul nostru este programat mai mult spre partea de filozofare și mai puțin pentru petreceri zgomotoase. Chiar deloc, de fapt!
https://www.youtube.com/watch?v=sIphlouToo8
Cât despre anxietatea socială, este perfect ok să mergi la psihiatru. Stai liniștit, se poate vindeca. Ai putea să o faci și singur, dar ar dura cam 20 de ani. Oricum, acum există și ședințe psihiatrice de terapie online.
Deasemenea, mai există o carte care ți-ar promite că te ajută să te vindeci singur, dar am mai multă încredere în calea științifică demonstrată.

| Davidutz777 a răspuns:

Mai bine decât să cauți locuri de munca pentru felul în care ești. te ai putea schimba. fi tu însuți și sa nu îți fie frica de părerea oamenilor. lupta pentru visul tau. crede-mă trebuie sa iei contact cu foarte mulți oameni în această viață. gândește te la ce ar putea să meargă bine și nu la rău. supărarea duce numai la rău. daca te gândești la rău. rău o să îți meargă. fi fericit pentru lucrurile mărunte. daca ai orgoliu și nu te mulțumești cu puțin o sa te schimbi o să lași frica la o parte și o să îți găsești un job foarte bun. doar. fi tu însuți!