| MarcelinoPanivino00 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de psihologie ca meserie de viitor? dar de farmacie? ma intereseaza admiterea, dificultatea cursurilor, etc. mersi :*

3 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Facultatea de psihologie e foarte buna si cursurile nu sunt asa de complicate. E multa teorie. In plus ai mai multe cai dupa terminarea acesteia. Cat despre facult de farmacie pot sa zic ca nu esti atat de sigura de post, pentru ca in ziua de azi se intra mai mult la sigur (pile big grin). Eu pe langa facult de chimie am si cursuri de psiho-pedagogie si astfel am ajuns profesoara/asistenta de laborator.
PS: Bacul l-am dat tot la psihologie (singura din liceu big grin) si am luat 9, 45. happy
Succes.

| Lorelai a răspuns:

De facultatea de psihologie am o parere foarte buna si eu as vrea saurmez aceasta facultate! E o profesie pe care mie mi-ar place sa o practic! Dar si farmacia e interesanta, din pacate nu stiu prea multe despre admitere s. a. m. d

| scarly86 a răspuns:

Eu termin anul asta farmacia in timisoara, am dat admiterea in 2005 la chimie organica si biologie vegetala, intrebarile fiin in mare parte din cele doua carti de teste disponibile la secretariat/biblioteca. examenele sunt foarte grele, la fiecare ai de invatat cate o carte de 200-400pagini si sunt intre 5-7exam/sesiune.in primii 2 ani am facut muuuulta chimie (chimie organica, anorganica, chimie fizica, biochimie, etc) si botanica, apoi in 3 si 4 am avut doar una (chimia farmaceutica) pe fiecare semestru (adica 300-400formule chimice/semestru de invatat). si bineinteles muuulta farmacologie. apoi la final, in anul 5 faci practica din martie pana in august inclusiv si in septembrie ai 120de intrebari din materiile de specialitate, proba practica la chimie farmaceutica, tehnica si farmacologie plus prezentarea lucrarii de diploma in 10minute in fata unei comisii. abia apoi obtii licenta si certificatul de libera practica in Romania si tarile Uniunii Europene. este o meserie frumoasa, dar comparativ cu 2005, acum iti gasesti mai greu de lucru si salariul variaza de la 1500-1800lei/luna/8ore.