| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de medic veterinar.Am auzit ca e o meserie grea, dar nimic nu e mai frumos decat multumirea pe care o vezi pe fata "pacientului" necuvantator.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Multumirea? Cand ii vreo salbaticiune, sa vezi tu multumire, cu cata fericire o sa te muste... apropo, sa nu uiti sa porti manusi cu zale, mai ales daca ai de tratat vreun vulpoi. big grin
Intr-adevar o sa fie multumire, dar multumirea va fi a ta cand vei stii ca ai salvat o viata.

| Anda1708 a răspuns (pentru Zenithf):

Daca te porti frumos cu el, nu vad de ce ar fi vreo "salbaticiune". Intr-adevar un medic veterinar trebuie sa trateze orice fel de animal, dar in ziua de azi oamenii vin in mare parte cu caini si pisici.

| Zenithf a răspuns (pentru Anda1708):

Pentru animale, la fel ca si pentru copii, este un stres sa mearga la doctor. Si tu va trebui sa faci niste lucruri care sa nu le placa, ca sa-i poti insanatosi. De asta zic sa nu te astepti sa vezi intotdeauna multumire pe fata lor. Dar nu spun asta ca sa te descurajez, ci doar ca sa nu-ti faci asteptari false. Tot vei fi multumita in sine, stiind ca ai facut ceea ce era bine pentru fiinta aceea. Sau sa vezi cum vine pe lume o fiinta noua, cand se naste un manz, cred ca ar fi ceva cu totul special.