| gigiro a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de medic? Am vizitat astazi prietenul meu in spital, si am avut o senzatie tare neplacuta! As fi curioasa sa vad ce gandesc si altii despre aceasta meserie!

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sarmanii medici.Asa e.Muncesc pe niste salarii de nimic.Nu mai vorbim de mita pe care o dai pana si la portarul spitalului cand ai vreo problema.Nu mai vorbim de micile "cadouri". Cunosc n exemple de fete/baieti care s-au dus la Medicina cu scopul de a salva vieti, de a fi corecti si nu au rezistat. E cea mai grea meserie dar si cea mai banoasa.Indiferent de cat s-ar plange medicii. Ce e dupa cortina numai pacientul de rand si medicul stie.La fel ca un profesor de matematica care ia intr-o luna din pregatiri de 4 ori mai mult decat ii da statul

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Meseria de medic se face daca ai vocatie si pasiune, altfel este extrem de greu. La noi, medicii nu sunt platiti bine si de aceea sunt nemultumiti si accepta spaga.

| clauss a răspuns:

O meserie buna, frumoasa, utila, gandeste te cat de mult bine poti face, dar vezi tu in Romania nu sunt apreciati

| alexutu001 a răspuns:

Salut, aici fiecare are o anumita parere despre aceasta meserie, mie unul imi place sa privesc asa doctorii cum lucreaza dar nu as da la facultatea de medicina pentru ca e printre cele mai grele si odata ajuns doctor mai ales chirurgii(bine in general toti) au mare responsabilitatehappy

| ForgottenNobody a răspuns:

Sa fii medic in Romania nu e ceva usor...
1. Ai o gramada de invatat.
2. Sa ne gandim si la partea materiala, nu orice medic are un salariu bun.
3. Nu ma mir ca prietenului tau nu i-a priit vizita la spital, nu cred ca igiena era bine pusa la punct...
La noi mergi in spital sa te vindeci de o boala si iesi de acolo cu alta.
E greu sa fii medic de Romaniahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu imi place desi se castiga.Bine, sunt si genuri mai putin neplacute.