| Ionut_7740 a întrebat:

Sunt foarte confuz asa ca am nevoie de sfaturile voastre ale celor care au cunostinte, rude, prieteni in domeniu. Vreau sa dau la Drept dar nu stiu ce voi face peste, daca este grea facultatea, daca sunt adevarate zvonurile cu "plicurile si pliculetele" care se dau pentru a intra in barouri.Mai pe scurt, ce pot face dupa ce termin facultatea, respectiv Dreptul?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Poti lucra in call center sau la shawormerie dupa facultatea de drept, daca nu ai rude in domeniu. Toti cei pe care ii stiu sa fi terminat dreptul si sa profeseze, TOTI, sint copii de judecatori/magistrati/avocati.
@Kateriina: crede-ma ca stiu cazuri de oameni foarte capabili, fara plic, care au picat ani de-a rindul la INM. Ti se pare ca statutul de dumnezei al magistratilor e disponibil oricarui muritor de rind? Hai sa fim seriosi!

| Saya a răspuns:

Lasati prostiile astea deoparte cu plicuri si pliculele plocoane sau njde mii de prostii. - Etapele carierei:

Traiectorie magistrati:

I. Absolvent de Drept => Examen INM => Auditori de justitie => Examen de absolvire => Judecatori/ Procurori stagiari (3 ani) => Examen de capacitate => Judecator/ Procuror

II. Juristi, avocati, notari, consilieri juridici, asistenti judiciari (cel putin 5 ani vechime) => Examen de admitere in magistratura => Judecatori/ Procurori stagiari (2 ani) => Examen de capacitate => Judecator/ procuror

| Daea a răspuns:

Crede-ma... nu exista un raspuns pentru intrebarile tale. Nimic nu este sigur si batut in cuie, mai ales in tara noastra(spun asta cu amaraciune). Important este ca vrei sa urmezi Dreptul... de aici trebuie sa fii sigur doar pe aceste aspecte:
- pregateste-te constiincios si urmeaza-ti visul.

Bafta!