| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre o persoană care la locul de muncă, lucrând în echipă, îi place și dorește să preia (aproape) tot greul sau toate comenzile (asta nu numai când șeful îi verifică), pe scurt, să facă ea toată treaba echipei.?

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Treaba asta poate porni fie de la dorinta de afirmare si urcare ierarhica mai rapida, fie nu are incredere in colegi sau nu vrea sa auda comentarii si crede ca poate face mai bine

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai ii place sa faca treaba aia, o face de placere si deci vrand sa aiba mai multa placere, face mai mult un lucru care aduce placere, pentru el nu e greu.

| Lioana a răspuns:

Că e o persoană obsedată de muncă care vrea sa iasă în evidență prin ceea ce face.

| Nirvanaaa a răspuns:

Are o dorința nemăsurata de control. Nu are încredere in colegi, de asta face totul. Ii e frica ca nu va ieși perfect decât dacă e totul pe mâna ei.

| Legion7X a răspuns:

Ce parere sa am. Cineva vrea sa fie privit cu mai multă importantă decât restul.

| Seba2013 a răspuns:

Trebuie sa aiba grija de sanatatea ei. Poate sa faca insuficienta venoasa. Dupa aceea sa aiba probleme cu circulatia, iar asta in cascada sa afecteze mai multe. Este bine ca vrea sa creasca profesional. Insa intelept este sa ia pauza si odihna. Munca este o greutate sau efort. Daca aduce paine este buna. Insa ea cu fiecare zi devine tot mai apasatoare si dusmana (poate fi un rau iesit din cutia Pandorei). Nici Messi sau Ronaldo nu alearga la potentialul lor, pentru ca stiu ca termina cu leziuni. Sau Mayweather nu da un pumn cu toata forta la inceput, ci isi calculeaza loviturile. Cei care se zbat termina seci. Deci fii inteleapta si nu-ti sapa groapa singura. Evita drumul la cimitir. Mandria are mai multe parti. O parte din ea iti poate fii ostila. Insa daca stii sa ii folosesti forta cu cap, te poate conduce departe. Insa ai grija ca Satan stie si vrea sa o foloseasca impotriva ta.

Nu te inchina carierei ci pune pe Dumnezeu pe primul loc. Daca ai acea energie, incerca sa incepi ceva nou care pretinde mai putin efort, insa iti aduce un beneficiu pe viitor.

Incepi ceva nou, insa trebuie sa iti atrenezi creierul vreo doua saptamani sa se adapteze cu lucrul acela. Nu mai sta in greul acela, este momentul sa incepi ceva nou. Stiu ca esti buna, insa te vei simti mai bine daca vei lua o pauza si odihna. Nu te mai arata tare, ca directivii aia au vazut multe persoane puternice care si-au consumat forta. Ei stiu ca vei ajunge la epuizare, nu intra in jocul lor. Pentru ca captalismul in ziua de azi pe multi i-a ucis. Deci mare atentie si grija. Incearca sa desconectezi si iesi din curentul acela. Eu am vazut multi colegi care din cauza serviciului au inceput sa tuseasca rar. Deci te plangi sefului sa iti dea vacanta, ca el se va face ca ploua. Insa cand te vei imbolnavi iti va parea rau ca nu ai avut mai mult tupeu atunci cand erai merituoasa de vacanta ta. Fa o proba, sa vezi ca o sa te simti mai bine. Insa nu te lua dupa fata lor, pentru ca ei alenteaza interesul lor, nu tine cont de tine. Daca tu vei fii normala se vor arata mai reci, insa nu te uita la fata lor, pentru ca ei sunt stapaniti de lacomie si capitalism. Nu iti vor binele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa iasa ceva bun il faci cu mana ta.

| Țoglă a răspuns:

Acele persoane merg pe gândirea " cel mai bun lucru e cel făcut de mâna mea".
El considera că-și face treaba la locul de muncă astfel.
Nu-l interesează în mod special să fie admirat de restul pentru munca pe care o depune, ci doar respectat.
Am avut un coleg exact așa și majoritatea celor care muncesc nu cred că vor să arate ceva cuiva, după cum comentează mai mulți pe aici.

| MrAM a răspuns:

Depinde. Din punctul meu de vedere informatia iti ofera putere si flexibilitate. Cu cat ai mai multe cunostinte dobandite la munca, cu atat iti este mai usor sa te muti de pe o pozitie pe alta si sa devii de neinlocuit. Daca asta vine din pasiune si o faci cu placere se numeste vocatie. In schimb, daca faci toata treaba echipei nu e oky. Fiecare angajat are rolul lui intr-un proiect sa dau un exemplu. Tu daca incerci sa preiei toata munca nu doar ca nu o sa ai timp suficinet, nu o sa respecti termenii de calitate si o sa te distrugi fizic si psihic. De asta e bine sa fii capabila sa deleghezi anumite task-uri si celorlalte persoane implicte in proiect si sa stii cum sa te folosesti de abilitatile lor pentru a duce la sfarsit proiectul sau ce e de facut.

| Angelindeed a răspuns:

Perfectionista. Nu are încredere în capacitățile altora. Se crede superioara.

| Silviullet a răspuns:

O persoana smechera care face ca doar ea sa fie importanta in ochiul sefului. Practic voi o sa aveti de suferit d epe urma persoanel celeia

| Jonathan81 a răspuns:

Să facă ea toată treaba echipei? dacă aici te referi la tine nu e ok!

| GeorgeMarian1324 a răspuns:

Atât timp cât nu te simți obligată de către colegi sau modul ori cheful lor de munca și doar iți place să-ți faci treaba, it’s okay. Poate interesul legat de job-ul tău sau de muncă în general, va fi observat și-ți va aduce avantaje.
Daaar, ca la oricare alt loc de muncă, și după cum am văzut pe cineva în secțiunea de răspunsuri, s-ar putea să fii înteleasă greșit de unii și să capeți invidia lor?