| anonim_4396 a întrebat:

Ce profil sa aleg? Sunt cam confuza. Nu prea stiu profilele si in ce consta ele. As vrea mai multe detalii. Eu sunt din Braila. As vrea sa stiu ce licee sunt mai bune si in ce consta profilul mate-info. M-ar tenta. Dar nu prea stiu ce ore se fac si ce fel de elevi si profesori sunt. Matematica e o problema nu-mi place deloc dar ma descurc cat de cat. Romana o adoorr. Enleza la fel. Info la fel. Geografie si istorie asa si asa. Fizica nu prea. Chimie deloc. Ce sa facc? ajutati-ma. Aa si la ce profile de facultate as putea intra daca as urma profilul mate-info?

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca nu vrei sa faci matematica (sau sa faci cat mai putina) alege un profil uman. Alege filologie... Vei face matematica in primii 2 ani - daca nu ma insel - iar apoi nu mai faci... Si poti sa nu dai la BAC mate. Poti sa o alegi ca optionala, dar vei da din cea mai simpla matematica... La mate-info vei face multa matematica... Dar vei fi avantajata daca vei urma apoi o facultate pe profil real... Fie info, constructii, arhitectura, mecanica, matematica, fizica etc... Daca faci filologie va fi putin mai dificil sa ajungi la zi cu cunostintele care le au ceilalti.

| aby a răspuns:

Din ce ai spus tu cred ca a fi mai bine sa te duci la profil de uman, pentru ca daca nu iti place fizica si chimia nici atat o sa-ti fie cam greu daca te duci la profil real.Mai ales ca o sa ai si teze la majoritatea dintre aceste materii. Daca iti place engleza si romana e perfect. Te poti duce la profil de uman, filologie-intensiv engleza.Si eu sunt tot la profilu asta si e chiar super.Gandeste-te bine si pune in balanta toate posibilitatile pentru a alege cea mai buna varianta.Doar vei invata 4 ani materiile respective.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

:* alege ce vrei happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa aleg intre ahitectura si filologie tinand cont ca acum in gimnaziu sunt la clasa de desen. arhitectura am inteles ca e mai grea si necesita si matematica ceea ce eu urasc si asta ma pune in dificultate pentru ac al desen ma pricep. dar totusi in facultate nu vreau sa continui cu arhitectura ptc mi se pare prea greu. profesoara de desen imi spune ca sunt facuta pentru asa ceva sa dau la arhitectura unde toti colegii mei vor da si practic eu sunt stresata si din cauza asta vreau sa pic in clasa cu ei o sa aiba si o diriginta super o zi pe saptaman numai ore de desen.si totusi parca vreau si filologie. ce sa fac? aa si la arhitectura se da bacul la mate?

| hanry a răspuns:

Eu cred ca sunt profilele:filologie, mate-info, biologie-ghimie, ...mai era una care am uitato scuze...