| AlexValentinn a întrebat:

Ce sa aleg intre medicina si facultatea de asistenti? La medicina stiu ca faci 6 ani si rezidentiat, abia apoi devii medic. Pe langa asta, este foarte mult de invatat am auzit, si nu stiu daca fac fata. Singurul avantaj este partea financiara. In schimb, ca asistent faci doar 4 ani de facultate si apoi devii asistent, admiterea e mai usoara si nu e asa mult de invatat. In schimb ai salariu mai mic, iar pe langa salariu nu mai pot face bani si din altceva.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Medicina. Eu n-am auzit ca spitalele sa fie in criza de asistenti, ci de medici.

| Eireann a răspuns:

E criza de personal medical, si de medici si de asistenti. Ca asistent e mult mai usor sa pleci din Romania si sa te angajezi in strainatate decat ca medic - ma refer ca proaspat absolvent, eu am avut un noroc chior si am reusit, poate si altii la fel. Daca vrei sa te faci medic banii nu trebuie sa fie motivatia principala, e mult de invatat, nu e deloc usor si nici munca de dupa daca nu o faci din pasiune o sa fie in calvar. E foarte neplacut sa iti fie groaza cu o zi inainte ca maine dimineata trebuie sa mergi la servici. Asistenta medicala are si ea multe dezavantaje si avantaje, depinde cum o privesti. Trebuie sa stii sa comunici cu tot feul de oameni, sa lucrezi cu doctori diferiti, sa combini empatia cu profesionalismul,

Este foarte mult de învăţat în orice domeniu, dacă vrei să fii bun.
Dacă singurul avantaj este partea financiară atunci nu o face, o să te scârbeşti rapid.
Vezi la ce te pricepi şi ce te pasionează şi cum poţi obţine maxim profit din chestia respectivă, cum poţi face o "carieră" din asta.
Nu îţi alege ceva doar pentru că se plăteşte bine pentru că o să ajungi să îţi blestemi zilele.
Şi aşa ca sfat: nu te rezuma la "salariu" ca fiind singura formă de venit pe care o poţi avea.

| anonymus122 a răspuns:

Trebuie sa ai chemare pentru astea. daca vrei bani alegeti alt job