| adela2012 a întrebat:

Ce stiti depre meseria de avocat? As vrea sa dau la drept, simt ca ma pasioneaza aceasta meserie, dar majoritatea persoanelor spun ca nu imi voi gasi de lucru. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o meserie frumoasa, destul de grea si banoasa, asta daca esti foarte bun si trebuie sa inveti tot timpul, legislatia se schimba destul de des si de mult.
Daca esti bun iti gasesti clienti si, avand mai multi clienti poti alege si castigi mai mult.
In alta ordine de idei acum sunt multi avocati si destui bunicei, asa ca este greu sa ajungi in fata, mai ales la inceput.

| Kaℓi a răspuns:

Iti poti gasi de lucru daca muncesti (inveti) foarte mult si ai eventual, si ceva relatii.
Daca "simti ca te pasioneaza" se presupune ca ar trebui sa stii destule despre mederia asta... de exemplu, ca doar cu facultatea, e cam degeaba, ca trebuie sa tocesti pe rupte pentru a obtine un loc in barou, pentru a intra in magistratura ori pentru a deveni notar. In cel mai rau caz, poti ajunge jurist pe la vreo firma.