| adela2012 a întrebat:

Hei! Ce parere aveti despre meseria de avocat? De mica visez sa dau la drept, chiar ma atrage aceasta meserie, doar ca in clasele mici, acum vreo 2 ani, o profesoara mi-a spus ca tara e plina de avocati, si ca majoritatea fac foamea in ziua de azi si ca nu se mai castiga asa bine...Asa ca mi-am luat gandul de la asta si am incercat sa ma orientez spre alte meserii, dar niciuna nu simt ca e pentru mine..Parca tot la drept as vrea sa dau, voi ce ziceti? Se merita?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca sunt multi avocati acum dar putini sunt cu adevarat buni. Daca iti place profesia si vei fi foarte buna atunci merita sa-ti urmezi visul.

| mgtow a răspuns:

Merita dar cand pleci afara din tara vei fi platita mai bine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti doresti mult asta, si esti fata isteata, nu vei fi una din aia care mor de foame.
Si de mecanici e plina lumea asta. Sunt prosti-gramada majoritatea, si habar n-au de meseria lor. Dar nu stau degeaba, si nici foame nu fac.
La drept, pe langa facultate, e greu sa gasesti pe cineva sa te primeasca in practica, si se cam folosesc "atentii" destul de consistente.
Totusi, daca iti doresti din toata inima, vei trece peste toate obstacolele, si vei deveni o avocata buna. Sau, de ce nu, poate si mai sus happy
Mult succes, si nu renunta la vise, ca te vor 'bantui' toata viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o profesie in care trebuie sa aperi toti criminalii si violatorii, trebuie sa ai multe procese castigate indiferent de cum le castigi.
Daca tu crezi ca asta te reprezinta continua.

| xAlessia a răspuns:

Bună! De tine depinde totul, este corect ca in viata trebuie sa faci ceea ce iti place dar trebuie luate in considerare si alte prioritati..cum a zis si profesoara de care spuneai e plin de avocati ..care de fapt sunt "avocati" fantoma deci trebuie sa inveti foarte bine ca sa ajungi sus.+ ca meseria asta implica si foarte multi bani.DAR! nimic nu e imposibil daca iti doresti! Iar aceste lucruri sunt din surse sigurewinking. Deci multa bafta iti doresc! Nu pierzi nimic daca incerci!

| Clau1358 a răspuns:

Dupa parerea mea, ar trebui sa-ti urmezi visul. Si daca e adevarat ce a zis profesoara ta, invata alta limba si du-te sa fi avocat in alta tara. Nu ar trebui ii lasi pe alti oameni sa te descurajeze. Dar trebuie sa stii ceva: e destul de greu sa devii avocat. Dar nu lasa asta sa te descurajeze! Sper ca te-am ajutat.