| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

Ce studii trebuie sa am ca sa pot deveni jandarm si ce salariu as putea avea? P.S informatii uitle

7 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Trebuie sa termini liceul ( orice profil ), sa iei BAC-ul si dupa se mergi la Academia de Politie, arma Jandarm ( 3 ani ) sau la una de scolile de subofiteri jandarmi de la Falticeni sau Dragasani ( 2 ani ).
De la Academie iesi ofiter, iar in general ofiterii lucreaza in domeniul administrativ, mai rar in operativ ( acolo unde lucreaza, in general, subofiterii ).
De la cele doua scoli iesi cu gradul de subofiter.
Trebuie sa treci peste o vizita medicala riguroasa, examinare psihologica, examen fizic riguros si examen scris ( la Academie, de exemplu, dai la romana, istorie, limba straina ).
Salariul unui jandarm este undeva in jur de 2200 lei.
Daca mai ai si alte intrebari, le astept.
Bafta!

| DanielGeorgeGD94 explică (pentru Sadop):

Am auzit ca cica poate avea un jandarm salariul de 4.000 lei?

| Sadop a răspuns (pentru DanielGeorgeGD94):

Asemenea salariu au ofiterii in general care au multa experienta si functii inalte. Deasemenea si ca subofiter sau ofiter poti atinge un asemenea salariu daca esti trimis in operatiuni ( cum au fost trimisi acum cativa ani jandarmi romani in Kosovo ).
Insa ca jandarm debutant, chiar si ofiter, salariul nu ajunge la suma de 4000 de le,

| valeriu1900 a răspuns:

Alege altceva daca ai ceva brain in cap.Nu vezi cu ce se ocupa in ultimul timp politia si jandarmeria romana, aresteaza mosi si babe, sunt sclavii politicienilor.

| MagicHead a răspuns:

Liceul+Bacalaureat+ Conditie fizica buna. Iar salariul este undeva intre 1600 de ron si 1800.

| FirstAid a răspuns:

Liceu(nu cred ca este important profilul) si apoi Academia de politie