| cosmin23a a întrebat:

Tocmai am terminat liceul si caut o facultate. M-am gandit la facultatea de drept, credeti ca e buna, vor fi cautati avocatii peste 4-5 ani?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Facultatea de drept?!---fiica-mea acum o termina si deja face preparativele necesare pentru studiu in strainatate, la alta facutate. Inca din anul II, cand, pentru motivul familiarizarii cu mediul, s-a oferit sa faca practica voluntara la un cabinet de avocatura, si-a dat seama ca "portile" bransei sunt inchise!---ca sa fie acceptata, i-au cerut 400 euro/luna!
Nici la notari nu-i mai roza treaba! Si atunci, la ce folos licenta in drept daca nu-ti poti valorifica diploma nici macar ca umil jurist in vreo firmulita cu 200 angajati?
O facultate de drept, din cadrul unei singure Universitati din Ro, " produce" anual aproximativ 150-200 licentiati --- piata muncii nu-i poate absorbi pe toti iar majoritatea dintre ei fac cu totul altceva decat meseria pentru care s-au pregatit.
Asadar, daca nu ai rude apropiate sau macar prieteni in bransa, renunta la drept---multa truda si timp pierdut fara folos!

| Dumnezău a răspuns:

Ai pile?
Esti inuman de bun?

Daca nu ai niciuna din astea doua, nu te du la Drept, tati, cauta ceva mai lejer, gen Litere Chineza-Engleza, sau Litere Germana-Finlandeza.

| cosmin23a explică (pentru Dumnezău):

Nu cred ca toti studentii de la drept care ajung avocati, cel putin buni, au pile sau sunt "inumani de buni".

| Dumnezău a răspuns (pentru cosmin23a):

Ba cam asa e. Ori cunosti oameni, ori platesti in prostie pentru un loc in birou, ori esti foarte bun, cum planuiesc eu sa fiu daca ma decid asupra Dreptului, la urma urmei.

Marca lozu' daca vrei avocatel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de sus tintesti.Si eu vreau tot la facultatea de drept, dar in niciun caz nu raman in Romania.In strainatate sunt foarte cautati avocatii, procurorii etc.Acolo exista mai multe cazuri, nu ca in Romania-cearta si divort intre toti cantaretii, actorii, prezentatorii etc care sunt niste tampenii, pentru ca intotdeauna vor vrea mereu altceva de la o zi la alta.Asa ca eu zic ca daca vrei sa ajungi avocat sa pleci din tara.

| xBya a răspuns:

E plin de avocati. Multa lume alege sa dea la drept fiindca e bine cunoscut ca e o meserie banoasa. Nu stiu cat de mult vor fi cautati sau nu, dar de lipsa, n`o sa duca nimeni.

| corina000 a răspuns:

Si eu tot la drept vreau sa intru dar nu ma bazez pe avocatura, dar ai pe langa avocat multe alte posibilitati de munca.