| TheCubeBoy a întrebat:

Daca vreau sa devin programator si fac doar niste cursuri cu multa practica si nu am facut un liceu de mate-info pot deveni un programator platit convenabil?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Complet eronat. Nu e vorba de licee si hirtii aici, ci de experienta efectiva si ceea ce stii sa faci/proiectele pe care le-ai dus la capat pina in momentul in care te duci sa te angajezi. Stiu oameni care au terminat facultatea cu media 6-7 si au repetat un an-doi si au ajuns team leaderi aproape instant si stiu si bursieri care au terminat in 4 ani cu medie peste 8.50 si sint coderi de duzina dupa 10 ani in domeniu... Salariile depind de ce stii sa faci si cum stii sa te vinzi. Daca firma isi permite sa dea pe skillurile tale 2000 EUR lunar si sa iasa bine mersi in profit, dar tu esti tont si ceri doar 1500 RON, cine e de vina?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin programator platit convenabil. Conteaza ce stii sa faci, nu ce cursuri ai facut si ce hirtii ai la mina. Stii ca nici Gates si nici Dell nu si-au terminat facultatea, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru TheCubeBoy):

"Doar cu niste cursuri" nu cistigi nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Ca o paranteza, companie mare din Iasi, angaja absolventi de IT cu 1800 RON salariul la inceput in toamna trecuta. La 3000 ajungi dupa vreo 2-3 ani daca esti FOARTE capabil.

| LilTunechi a răspuns:

Slabe sanse...prima oara se cauta cei cu licee bune si note peste 9 spre 10 apoi cei cu licee dar cu note sub 9 si ultimii cautati sunt cei care au facut doar cursuri iar salariile sunt cam mici mai bine ai face un liceu in acest domeniu sau desigur daca ai pile poti intra oriunde totul depinde de tinebig grin

| KodrutZ a răspuns (pentru LilTunechi):

Complet eronat. Nu e vorba de licee si hirtii aici, ci de experienta efectiva si ceea ce stii sa faci/proiectele pe care le-ai dus la capat pina in momentul in care te duci sa te angajezi. Stiu oameni care au terminat facultatea cu media 6-7 si au repetat un an-doi si au ajuns team leaderi aproape instant si stiu si bursieri care au terminat in 4 ani cu medie peste 8.50 si sint coderi de duzina dupa 10 ani in domeniu... Salariile depind de ce stii sa faci si cum stii sa te vinzi. Daca firma isi permite sa dea pe skillurile tale 2000 EUR lunar si sa iasa bine mersi in profit, dar tu esti tont si ceri doar 1500 RON, cine e de vina?