| AvalohAlyn a întrebat:

Cum devii nutriționist sau asistent nutriționist fara sa faci facultate ci doar un curs? Așa am auzit că chiar s-ar putea.

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Cu un curs autorizat de 7 luni poti ajunge tehnician nutritionist (nu nutritionist sau dietician -asta cere facultate si diploma de licenta).

| AvalohAlyn explică (pentru Eireann):

Și care-i diferența dintre cele 2? La atribuțiunile profesiei mă refer nu la studii.
Mersi

| Eireann a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pe scurt un tehnician nutritionist poate sa ofere sfaturi generale persoanelor sanatoase. Un dietetician se ocupa de persoane cu patologii si boli associate, poate scrie retete si discuta probleme de sanatate specifice cu cei care il consulta.

| ancaval a răspuns:

Nu se poate.
Facultatea de medicină, profil nutriție și dietetică, 3 ani.
Sau, caută la școala postliceală sanitară, toate profilele sunt de 3 ani, trece repede.