| bleakk a întrebat:

Cum e cu scoala profesionala? Vreau sa ma duc acolo,in special la Mecanica-auto,deoarece nu prea ma descurc cu invatatul, si nu cred ca voi lua BAC-ul, cel putin sa invat o meserie.La noi in oras(alexandria),este o clasa de mecanic-auto (profesionala), si stiu ca a fost o etapa de selectare(un test grila), insa m-am uitat in ""ghidul absolventului de cls. 8a"si acolo spune ca mai sunt inca 2 etape, insa acestea 2 sunt dupa completarea fiselor pentru licee care are loc in perioada 5-9 iulie cam asa, si ma gandesc cum sa fac? Eu daca ma duc de ex. pe 5 iulie sa completez si pun prima data codul pentru Mecanic-auto, insa eu nu am fost la prima etapa de selectare, ce se intampla trece la a 2a optiune etc? sau? funda.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Etapa a 2-a si a 3-a de inscriere si admitere in invatamantul profesional se organizeaza numai daca, in prima etapa, nu au fost ocupate toate locurile pentru acea clasa profesionala.Du-te, in data de 6 iulie, la secretariatul Liceului tehnologic nr.1 din Alexandria(care are singura clasa profesionala cu specializarea mecanic auto din Alexandria) --- cere orice informatie de care ai nevoie!

p.s. Daca, la acea clasa profesionala, toate locurile au fost ocupate, va trebui ca, in datele de 6-7- 8 iulie, sa completezi fisa de optiuni pentru invatamantul liceal( cel profesional nu are coduri!).In Rosiorii de vede, Liceul tehnologic nr.2, are organizate 3 clase profesionale pentru calificarea de mecanic auto( vezi la pagina 27 de aici:http://www.isjtr.ro/......_2.pdf)--- poate ai sanse aici, pentru etapa a 2-a.

14 răspunsuri:
| jamal000 a răspuns:

Daca nu iei bac-ul poti urma o scoala post-liceala unde nu vei fi solicitat prea mult, cat despre liceu de regula scolile profesionale ii lasa pe elevi in banca lor, le da note de trecere fara sa ii invete prea multe lucruri practice!

| Robieski a răspuns:

Nu te mai poti duce la profesionala...pentru profesionala trebuia sa mergi sa te inscrii cam acum 2-3 saptamani si dai dai la ei un test... locurile sunt deja ocupate

| bleakk explică (pentru Robieski):

Pai in cartea aceea scrie ca mai sunt inca 2 etape, in total sunt 3

| Robieski a răspuns (pentru bleakk):

Pai da....eu in clasa am avut 3 colegi care s-au dus spre profesionala atunci cand s-au dat probele la liceele vocationale (cele de arta) atunci s-au dus sa se inscrie la profesionalele dorite si dupa maxim o saptamana au dat si un test pentru ca locurile era deja ocupate si erau chiar prea multi...deci nu mai se poate intra

| bleakk explică (pentru alessia5158):

Excelent raspuns
app. esti in alexandria?

| bleakk explică (pentru alessia5158):

Inca o mica nelamurire.In saptamana aceasta secretariatele scolilor completeaza fisele de inscriere pentru saptamana viitoare cand elevii vor completa pentru licee.Si eu vreau sa stiu, in caz ca mai sunt locuri la profesionala de la Liceul tehnologic, si vreau sa particip la a 2a etapa de inscriere, in saptamana 5-9 iulie, cand are loc completarea fiselor, ce fac? ma duc si pun ca prima optiune acest liceu sau cum?
p.s:acum am observat ca nu are coduri, si ca ai zis ca s-au ocupat, insa daca nu se ocupau ce se intampla?

| alessia5158 a răspuns (pentru bleakk):

Nu, sunt din Cluj! --- dar acel"ghid" trebuia citit ca sa-ti pot explica.

| bleakk explică (pentru alessia5158):

De unde ai aflat ca locurile s-au completat in prima etapa?

| alessia5158 a răspuns (pentru bleakk):

Nu stiu daca s-au ocupat sau nu! Conform calendarului de aici :http://www.isjtr.ro/......_3_ani.pdf
* in 6 iulie 2014 se afiseaza lista candidatilor inmatriculati(care au fost admisi) in invatamantul profesional DUPA retragerea celor care opteaza pentru invatamantul liceal
*in 7 iulie se afisaza, la sediul unitatii de invatamant care organizeaza invatamant profesional, locurile ramase libere dupa etapa I
Deci, inca din data de 6 iulie poti afla daca s-au ocupat toate cele 28 locuri de la clasa profesionala a Lic. tehnologic nr.1
Daca nu sunt ocupate toate locurile, trebuie sa intrebi la secretariatul liceului cum sa procedezi in asa fel incat sa nu ramai nerepartizat in cazul in care te vei inscrie la ei in etapa a 2-a dar nu vei fi selectat. In functie de ce iti raspund, vei lua decizia de a te inscrie la etapa a doua sau de a completa acum optiunile pentru liceu. Sper sa te descurci.

| bleakk explică (pentru alessia5158):

Am inteles, deci eu daca aflu ca s-au ocupat voi opta pentru liceal, insa daca nu, astept urmatoarea etapa.

| alessia5158 a răspuns (pentru bleakk):

Daca s-au ocupat locurile vei avea timp din data de 6 pana in 8 iulie sa completezi optiunile pentru liceu. Daca nu s-au ocupat toate locurile ( au mai ramas doar 2-3 ) iti sugerez sa te asiguri si sa intrebi la secretariatul liceului ceea ce ti-am spus mai inainte. Este important sa intrebi --- un raspuns direct de la sursa te fereste de alte probleme!

| bleakk explică (pentru alessia5158):

Multumesc foarte mult, pupici

| alessia5158 a răspuns (pentru bleakk):

Sa ai bafta!

| alessia5158 a răspuns (pentru bleakk):

Etapa a 2-a si a 3-a de inscriere si admitere in invatamantul profesional se organizeaza numai daca, in prima etapa, nu au fost ocupate toate locurile pentru acea clasa profesionala.Du-te, in data de 6 iulie, la secretariatul Liceului tehnologic nr.1 din Alexandria(care are singura clasa profesionala cu specializarea mecanic auto din Alexandria) --- cere orice informatie de care ai nevoie!

p.s. Daca, la acea clasa profesionala, toate locurile au fost ocupate, va trebui ca, in datele de 6-7- 8 iulie, sa completezi fisa de optiuni pentru invatamantul liceal( cel profesional nu are coduri!).In Rosiorii de vede, Liceul tehnologic nr.2, are organizate 3 clase profesionale pentru calificarea de mecanic auto( vezi la pagina 27 de aici:http://www.isjtr.ro/......_2.pdf)--- poate ai sanse aici, pentru etapa a 2-a.

| annamaria199925677 a răspuns:

Sunt slabe sansele se mai intri. Din cate stiu eu, bine din ce am auzit de la doamna diriginta, sansele sa mai ramana locuri scad cu fiecare etapa.Dar nimic nu e imposibil, doar ca din cate stiu eu cei care au mers dau dat un fel de test pe care au primit nota.No gandeste-te cum mergi tu fara nota aia? cred ca poti intra doar daca nu mai sunt locuricrying si calculatorul va trece la optiunea 2 dar daca si aia i obtionala si a trebuie sa dai probe si acolo nu prea stiu c sa zic...