| anonim_4396 a întrebat:

Cum este sa fii receptioner? a mai lucrat cineva? as incerca si eu sezonier vara asta,dar nu stiu ce sa zic, am concediu vara si nu mi-ar strica niste venituri in plus.

6 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai calificare pentru asa ceva sau macar sa stii una-doua limbi straine, sa ai cat de cat prestanta, sa stii sa te comporti cu clientii, etc.
crezi ca un receptioner doar da cheile clientilor la hotel?
asta o poate face si portarul.
asa ca e cam greu de realizat ce vrei tu.
si apropos cat ai concediu daca tot spui ca esti angajat?
4-5 luni cat tine sezonul estival?

| anonim_4396 explică (pentru zdrangoi):

Mi-am luat concediul pe 2 ani adica fix 6 luni incepand din 1 iunie, am vorbit cu un tip de la un hotel de 3 stele zice ca ma rezolva el si fara calificare,dar nu stiu cum va fi programul,salariu nimic inca,voiam sa stiu daca se merita sa ma duc sau sa stau acasa, nu e urgenta cu banii, am, dar sunt mai avar de fel laughing, cum o fii cu rezervarile se fac pe pc o fi complicat?

ma descurc cu engleza destul de bine

| zdrangoi a răspuns (pentru anonim_4396):

La un hotel de 3 stele nu cred ca e as de complicat.
nu cred ca vin straini la aceasta categorie de hotel.
rezervarile cred ca se fac mai mult telefonc, nu cred ca pe net.
programul este in ture de 8(trei schimburi) sau 12ore(doua schimburi).
trebuie sa stai mult timp in picioare, sa te porti cat se poate de politicos, etc.
salariile stiu ca nu sunt mari la o astfal de categorie, 800-1200 ron, depinde de hotel, proprietar, etc. si daca lucrezi ca angajat oficial sau la negru.

| anonim_4396 explică (pentru zdrangoi):

Oficial,hotelul e chiar in centrul orasului eforie pe strada principala, am vazut poze e full vara de vara, dar ma intrebam trebuie sa stiu cumva programe gen fidelio? adica de management rezervari?

| zdrangoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis :
depinde de pretentiile patronului.

| anonim_4396 explică (pentru zdrangoi):

Pai stai, pana la urma tu ai lucrat sau cunosti pe cineva? concluzii pot sa trag si eu destul, eu vreau sa stiu ceva sigur...