| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa-i spun in mod frumos angajatorului meu ca nu-mi da zilele libere date de lege? A trebuit sa lucrez luni desi lucram la birou si nu era ceva urgent sau necesar pentru acea zi.

3 răspunsuri:
| gabimaris a răspuns:

Daca nu v-ati inteles pe zile libere clar si fara echivoc atunci iti poate arunca aceasta scapare a ta direct in ochi (deja face chestia asta chemandu-te la birou); cred ca nu ar trebui sa renunti la a-ti face dreptate, incearca sa intocmesti pe viitor cerere pentru acordarea zilelor libere in care sa mentionezi si solicita nr de inregistrare pe cele doua exemplare, unul iti va ramane tie, celalalt va ramane la dosarul tau de angajat! Pe cerere el trebuie sa scrie aprobat sau respins, iar la respins trebuie sa scrie si motivul! Astfel ai la mana ceva scris despre eventualul lui refuz! Succes si nu te lasa! Majoritatea angajatorilor folosesc criza ca pretext pentru cereri stupide : munciti mai mult, nu va suparati daca va micsorez salariul, nu va suparati daca mai preluati si alte atributiuni etc etc! Abuz - exploatarea omului de catre om!

| DiMoDi a răspuns:

Depinde de angajator. Pentru unii, solicitarea asta poate fi echivalentă cu o cerere de demitere happy Tu ştii în ce relaţii sunteţi. poate a uitat?
Eventual pretextează că ai o urgenţă sau vrei să-ţi faci un consult de specialitate, sau să-şi vizitezi o rudă din altă localitate (vezi tu ce) şi roagă-l să-ţi dea "atunci" ziua liberă cuvenită happy

| haladita2307 a răspuns:

Ar trebui sa ii aduci aminte ca ai zile libere care din pacate pentru el sunt si specifica in contractul tau individual de munca, spune-i frumoas ca ai dori sa iti dea zilele libere deoarece ai problema care trebui rezolvata si necesita timp, iar daca nu este de accord spune-i k orincat poti sai faci o sesizare la adresa lui k nu respecta nevoile tale, si ai putea suna la protectia munci sau la itm la mai multe