| Andreiu68 a întrebat:

Salut! In legatura cu zilele de concediu de odihna,se pun la numaratoare si zilele in care eu sunt liber normal? Adica de luni - vineri lucrez,iar sambata, duminica sunt liber, se pun si astea 2 zile in calcul la cele 21 zile libere sau doar 5 zile, luni-vineri?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul de odihna este pe zile lucratoare, asa ca nu se iau in considerare zilele libere de la sfarsitul saptamanii si nici sarbatorile legale, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.145.(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2)Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective de muncă aplicabile.
(3)Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
(4)La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă şi cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal şi concediului pentru îngrijirea copilului bolnav se consideră perioade de activitate prestată.
(5)În situaţia în care incapacitatea temporară de muncă sau concediul de maternitate, concediul de risc maternal ori concediul pentru îngrijirea copilului bolnav a survenit în timpul efectuării concediului de odihnă anual, acesta se întrerupe, urmând ca salariatul să efectueze restul zilelor de concediu după ce a încetat situaţia de incapacitate temporară de muncă, de maternitate, de risc maternal ori cea de îngrijire a copilului bolnav, iar când nu este posibil urmează ca zilele neefectuate să fie reprogramate."

| darrio2007 a răspuns:

Doar zilele lucratoare se socotesc la concediul de odihna.

| Simpatic a răspuns:

Nu,zilele libere nu se pun la cele de concediu pentru ca oricum ai fi fost liber.Eu unul asa stiu si imi dau seama, daca gresesc asta e.

| mihai69 a răspuns:

Concediul de odihnă se „socotește" în zile lucrătoare. (deci sunt excluse sărbătorile legale și zilele libere).