| Adrian102 a întrebat:

Cum poti sa intri in rezidentiat ( ex stomatologie, chirurgie, etc)? Imi poate da cine site-urile cu ce note de la rezidentiat s-a intrat?

3 răspunsuri:
| Smileygirl23 a răspuns:

Ca sa poti face un rezidentiat, evident, in primul rand trebuie sa termini o facultate de profil: medicina generala, medicina dentara. La sfarsitul celor 6 ani de facultate, iti dai licenta, iar in octombrie/noiembrie se da examenul de rezidentiat. In urma rezultatelor obtinute, fiecare viitor medic completeaza un fel de cerere cu optiunile sale, in ordinea dorita, si apoi se face repartizarea in functie de note. Probabil ca vei gasi pe google rezultatele, la o cautare extrem de simpla.

| Adrian102 explică (pentru Smileygirl23):

Pe mine ma intereseaza cel mai mult cu ce nota s-a intrat la chirurgie.

| Smileygirl23 a răspuns (pentru Adrian102):

Depinde de fiecare regiune a tariihappy cauta pe Iasi, Bucuresti, cluj etc si ai sa gasesti acolo rezultatele.