| zoxozo a întrebat:

Buna, TPU. Ma tenteaza mult sa dau la medicina militara, la București, dar am intrat pe un site mai vechi si am citit numai lucruri proaste (nu au locuri la rezidentiat, te plafonezi, nu faci nimic etc.) Imi poate spune cineva daca s-a schimbat ceva?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"medicina militara... te plafonezi, nu faci nimic"

e vorba cumva de strugurii acri la care vulpea nu ajunge?

| mi25 a răspuns:

In orice domeniu, daca nu esti interesat de nou, te plafonezi.
Un medic militar poate ocupa functie de medic de unitate sau intr-un spital militar. In unitate este ca un medic de familie. Atat doar ca un medic militar de unitate trebuie sa faca si zile de spital pentru reinoirea sau inoirea cunostintelor practice clinice.
Un medic de familie civil nu se plafoneaza? Dar unul de dispensar dintr-o comuna?

| NisipLaMare a răspuns (pentru mi25):

Hai ca m-ai dat gata.Adica te saturi de job si devine prea clasic vrei ceva actiune.
Mergi la crucea rosie au tot timpul cate ceva.
Eu am actiune in fiecare zi si nu am timp de plafonari.

| zoxozo explică (pentru NisipLaMare):

Hei! Nu e vorba doar de asta. Multi au zis ca dupa ce au terminat MM nu au prins loc la rezidentiat fiindca erau prea putine posturi si au trebuit sa astepte ceva ani in conditiile in care aveau contract cu statul de vreo 10 ani si nu puteau pleca la un spital civil pentru a-si continua cariera. Astfel ramaneau doar medici generalisti si asa nu te baga nimeni in seama. Mai e o varianta sa fii medic la unitate si acolo faci treaba de asistente din cate am auzit (dai paracetamolul si nurofenul pe care ni-l dadeau si mamele noastre). Eram curioasa daca inca este acelasi sistem fiindca oamenii care spuneau asta au terminat acum mult timp si nu as vrea sa fac 6 ani de facultate doar ca sa impart nurofen

| mi25 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Nu te-am inteles.
Eu am facut o afirmatie generalista. Apoi puneam niste intrebari, nu faceam afirmatii. Dar acum vad ca le-am formulat gresit. Voiam sa intreb: un medic de familie sau de dispensar se plafoneaza?
Dar sunt si din aceea.
Multumesc pentru observatie.

| zoxozo explică (pentru mi25):

Daca prinzi loc la dispensar sau ai un cabinet, nu. Depinde totul de tine, cum ai zis. Dar dupa vorbele alora, nu parea prea apropiata situatia asta din cauza locurilor putine. Nu stiu daca sistemul a ramas la fel si asta voiam sa aflu. Raspundeam celuilalt comm dar sunt noua pe aplicatie si nu prea stiu cum merg lucrurilelaughing mersi mult

| mi25 a răspuns (pentru zoxozo):

Sa stii ca si medicii militari sunt si medici de familie. In plus ei au cabinet in unitatea militara unde profeseaza asisderea unui medic de dispensar. Pregatirea medicilor militari este aidoma celor din viata civila: zile de spital, cursuri de pregatire, convocari etc.

| NisipLaMare a răspuns:

Salu', cum te plafonezi adica?

| NisipLaMare a răspuns:

Clar.