| Rizer a întrebat:

Cum puteti invata mai repede pentru sesiune? Unele sfaturi? Momentul zilei? Dimineata,seara, sau noaptea?

Răspuns Câştigător
| prisacarul56 a răspuns:

Odihna noaptea, trezirea dimineata devreme, o mica gustare si la "munca".Ce acumulezi dimineata odihnit, nu mai acumulezi in nici o perioada a zilei sau noptii.

11 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Stiintific vorbind cel mai bine ar fi sa inveti noaptea ( exista o gramada de studii care atesta ca cei care isi formeaza obiceiul de a citi noaptea ajung sa retina mai multe informatii si au un coeficient iq mai mare decat cei care invata in cursul zilei) dar asta presupune obisnuirea organismului cu o activitate sustinuta nocturna, lucru nu tocmai sanatos pentru multi. Desigur ca in sesiune majoritatea dintre noi ajungem sa invatam si ziua si noaptea pentru ca altfel nu reusim sa asimilam tot (din fericire nu e si cazul meu). Creierul e o unealta grozava ce poate fi antrenat sa faca o multitudine de taskuri ce par la prima vedere aproape imposibile. Iti recomand sa exersezi diverse tipare de memorare (gasesti pe net o groaza). In timp vei vedea ca te vei obisnui sa memorezi mult mai repede decat altii (eu de exemplu pot citi 100-150 de pagini intr-o ora din care retin aproximativ 85-90% din totalul informatiilor). Totul tine insa de modul in care iti ''dresezi'' creierul. Nu spun ca e musai sa fii activa noaptea, tine de jobul fiecaruia pana la urma (eu ca si autor normal ca am optat pentru aceasta varianta pentru ca personal gasesc noaptea mult mai inspirationala decat restul zilei) si de organismul fiecaruia. Ideea e sa nu te suprasoliciti. Creste volumul de studiu dar progresiv, nu deodata si vei vedea cat de usor vei lua doar note de 10. Nu-s de acord insa cu semidoctii care spun ca cel mai bine acumulezi dimineata devreme. E un bullshit total. Pana la ora 10 am creierul tau va functiona in mare la capacitate redusa. Abia apoi usor usor va incepe sa se ''rodeze''.

| TheAce a răspuns:

@Sebi: semidoctu' lu' peste, media maxima as in media scolara cea mai mare avuta intr-un an de studiu. Cred ca dupa 3 carti scrise si publicate si alte antologii pe care nici nu le iau in calcul stiu ce inseamna o medie.
@raluk27: eu am terminat facultatea fara sa termin o sesiune cu o medie sub 9, 80. Oi fi eu mai prost ca invat noaptea da uite ca faptele imi dau dreptate.

| Seby90 a răspuns (pentru TheAce):

Eu am terminat toate examenele cu 10. Si am 4 carti publicate. Beat that new internet user.

| raluk27 a răspuns:

Dimineata, cu pauza de o ora la praz, apoi repriza 2, pana la 7-8. Ziua prinzi mai multa lumina naturala, ai alt tonus. Nu recomand seara sau noaptea. Iti alterezi vederea, si mai rau te obosesti. O singura data am invatat noaptea si a fost groaznic.Te obisnuiesti asa, si cand ai examenele programate dimineata, te duci ca un zombie.

| TheAce a răspuns (pentru raluk27):

Doar asa, de curiozitate, care e media maxima pe care ai avut-o intr-o sesiune? Asta daca sustii ca a invata noaptea nu e bine...

| raluk27 a răspuns (pentru TheAce):

Din cate retin, undeva intre 8.50 si 9. Cu mentiunea ca nu am terminat o facultate particulara. Putinele restante pe care le-am avut, au fost acumultate in urma invatatului noaptea. Daca randamentul ar fi la fel de bun, de ce nu lucreaza oamenii noaptea? Elevii de ce nu invata noaptea? Raspuns: noaptea este pentru dormit, pentru odihna creierului.

| Seby90 a răspuns (pentru TheAce):

Din punctul meu de vedere afirmatiile tale sunt nule. Sustii o cauza dar cand vrei sa pari si mai inteligent te intorci cu o prostie, media maxima. O medie, aritmetica, reprezinta suma tuturor termenilor impartita la numarul acestora. Cum ar putea fi o medie minima sau maxima? In special cand vorbim de note...

Ca sa nu fiu pe langa, eu nu invatam. Ma minteam ca inteleg din clasa, iar cand venea timpul pentru diverse examene, in 5 minute recapitulam tot ce am avut de tocit. Ce-i drept, nu am pus pret prea mare pe partea. tehnica, si anume retinerea tuturor termenilor si anilor, incercam mereu sa inteleg despre ce se vorbeste mai mult decat sa retin o teza cuvant cu cuvant.

Despre timp. pai, na... cand te simti tu mai bine. In ceea ce priveste inspiratia in a scrie ceva complex, aceasta poate veni oricand, am avut momente cand ma trezeam din somn si scriam la 3 dimineata sau la 10 dimineata in timp ce eram la munca.

Despre invatat propriu zis, la mine sunt 2 factori, trebuie sa ascult muzica (aceasta sa nu fie cu versuri, orchestrala) si trebuie sa fie in a doua parte a zilei. Atunci inteleg cel mai bine.

| HouseHouse a răspuns:

Ora 6 e perfect dp ce stai la PC mananci ceva bei...etc apoi faci o pauza iar inainte sa mergi la sesiune mai citesti o data.

| DinamoPCH a răspuns:

Seara este perfect...

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Nu exista o reteta universala. Depinde foarte mult de fiecare individ in parte. La mine sintetizarea a dat cele mai bune rezultate. Citeam o data tot si imi scoteam ideile principale. Apoi dadeam deoparte cursurile, uitam de ele si tratam ideile scoase ca fiind noile mele cursuri. Le citeam cap - coada si din ele, imi scoteam iar ideile principale, de data asta si mai putine, si mai sintetizate. Ramaneam la final cu cateva fraze pe care mi le scriam pe o fituica. De cate ori ajungeam la examen - aruncam fituica pentru ca imi dadeam seama ca stiu materia laughing. Functioneaza si e o metoda relativ rapida - colegii mei se apucau sa invete cu cate o saptamana inainte - iar eu ma jucam pe PC. Cu o zi inainte de examen ei se opreau sa-si limpezeasca mintea si ziceau ca nu mai pot. Atunci ma apucam eu de sintetizat laughing. E drept, cei care invatau mai mult ca mine luau si note ceva mai mari - dar pentru 1 punct sau 2 la nota (a se citi 7-8 in loc de 9-10) consideram ca nu merita sa-mi pierd o saptamana din viata. Multe lucruri din planurile de idei le mai stiu si acum desi am absolvit in 2006. BAFTA

| andrew99ro a răspuns:

Dimineata deoarece creierul e mai odihnit,,, poti citi si o data seara
de la 9 la 11