| Dekenzarn a întrebat:

Cum sa fii sigur, muncind intr-o tara străină,UK de exemplu, că angajatorul îți plătește contribuțiile la stat și că ai carte de munca?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa fii sigur de asta cand participi asa cum este legal la un interviu, iei jobul, ei iti trimit contractul de munca prin posta electronica, tu-l citesti, il semnezi si-l trimiti inapoi.
Asa poti sa primesti si VIZA legala de munca si odata cu ea ai siguranta ca ti se platesc toate darile si impozitele la stat, fiindca o viza legala de munca ii baga pe ei la necaz, daca nu platesc impozitele pentru tine.

Oricum UK a iesit din UE, deci nu mai poti muncii acolo fara viza de munca, data de firma care te angajeaza.

In ce privesc cartile de munca, ele nu mai exista nicaieri in lume, de vreo 15 ani sau mai bine. Totul se face in baza unui contract legal de munca si toate contributiile si salariile tale sunt inregistrate la Camera de Munca din tara respectiva.