| Girly97 a întrebat:

Se poate verifica daca angajatorul iti plateste contributiile prin intermediul contului SPV?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu am avut pfa dar nu stiam ca se poate vedea asta din SPV :)

totusi citeste acest articol si ai sa intelegi ca din SPV nu se poate vedea daca angajatorul plateste contributiile ci doar daca le-a declarat! (aceasta rectificare din articolul de mai jos > Rectificare (06.08.2015): Intr-o varianta anterioara a acestui articol era precizat ca este vorba de situatia platii contributiilor sociale de catre angajatori. De fapt, este vorba de situatia contributiilor sociale declarate de catre angajatori.

https://www.avocatnet.ro/......ciale.html

sfatul meu este nu te incurca cu crearea acestui cont doar pentru asta ci mai bine verifica-ti situatia direct la sursa si anume :

Conform ultimelor prevederi ale Legii muncii, vechime în muncă este considerată numai acea perioadă în care o persoană are plătite contribuțiile de asigurări sociale.

Cea mai buna metoda este deplasarea personala la ANAF, se depune cumva o cerere si se primeste raspun prin posta

sau si mai simplu cererea in cadrul societatii la care lucrezi a unei adeverinte cu vechime in munca, daca nu elibereaza aceasta adeverinta se poate merge la ANAF si ulterior la ITM pentru sesizare

Firma care nu elibereaza adeverinta de munca in care trece vechimea, contributivitatea etc este neserioasa si inseamna ca nu a platit la STAT, aceasta este infractiune

Atat stiu eu, poate altii au societati si experti contabili si iti pot spune mai detaliat sau mai corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei au sistem de contabilitate