| samoiladaniel a întrebat:

Unde pot afla in munca,ma refer la o adresa online a unei institutii, cum acum nu mai exista carti de munca, si unde pot afla daca angajatorul a platit contributiile salariatului catre stat!? va rog astept un raspuns urgent! O zii buna.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti destul de neclar. Banuiesc ca vrei sa afli daca ai fost angajat legal si plata contributiilor asupra salariului.
Trebuie sa ai incheiat un contract individual de munca, semnat de tine si angajator si tu sa fi primit un exemplar, numai asa esti angajat legal.
Apoi angajatorul trebuia sa inregistreze contractul in Registrul general de evidenta a salariatilor, in format pe hartie si electronic (Revisal). Pentru a afla daca a facut inregistrarea te poti adresa la ITM.
Pentru a afla daca a facut plata impozitului si contributiilor la fondurile speciala (sanatate, pensii, somaj, etc) ar trebui sa te adresezi la fiecare organ in parte.
Pe internet poti afla daca a facut plata la sanatate, in felul urmator:
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată. Numai bine!