| Alex a întrebat:

Cum trebuie sa ne imbracam la interviu de angajare? Din cate stiu eu, trebuie sa ne imbracam in costum?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ai o ținută clasică, exclus sport!
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Cum crezi? du-te în pantaloni scurți, sigur te va angaja!

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de jobul pentru care aplici. Cel mai important este sa pari curat, ingrijit si serios.

| greyhound a răspuns:

Recruiterul care mai degraba se uita la tinuta ta decat la cv e un cretin. Din fericire nu toti sunt asa.
Am fost la destule interviuri, de putine ori in costum, am obtinut slujbe si in pantaloni scurti si la 4 ace, am si fost tras de ureche odata pentru felul in care m-am prezentat acolo.
Deci nu exista o oarecare conduita vestimentara, depinde de job si de cea/cel cu care sustii interviul.

| drogh a răspuns:

La un interviu trebuie sa te duci imbracat ori la costum, ori in niste haine decente.

| AgathaRo a răspuns:

Unde doresti sa te angajezi in cadrul companiei Microsoft sau Google? O imbracaminte decenta e suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Tinuta curata si ingrijita. Daca vei merge imbracat in costum pentru un interviu de angajare ca muncitor in constructii vei starni rasul dar daca postul vizat este de director costumul este indicat.
Iti recomand sa alegi pantaloni lungi si camasa.

| Faruece a răspuns:

In costum cu siguranta daca vrei sa fii luat in serios!

| mCamii22 a răspuns:

La orice intrerviu de angajare se merge imbracat la costum indiferent pe ce post mergi. Costumul, purtat la un interviu de angajare arata respect atat pentru persoana care il poarta cat si pentru angajator.
Sper ca te-am ajutat. Pupici!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mCamii22):

Revin-o la realitate. laughing Vorbesti din carti. Carti publicate acum 50 de ani. laughing Nu haina-l face pe om.

| mCamii22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vorbesc din carti. vorbesc din realitate. daca nu stii nu vorbi. eu am fost la multe interviuri si daca vrei sa fii luat in serios e bine sa mergi la 4 ace. crede-ma nu toti "se uita" la ce ai in minte... unii se uita la tinuta.

| Maier_Emi_1997 a răspuns:

Pai trebuie sa te imbraci frumos si sa arati elegant asata e tot