| carla25 a întrebat:

Daca am inceput o facultate la buget si imi retrag dosarul in primele zile iar la anul dau la o alta facultate pot sa intru la buget sau va trebui sa stau un an la taxa?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca dovedesti ca nu ai urmat sau ca nu urmezi cursuri in regim de finantare de la bugetul de stat la o institutie de invatamant superior atunci, da, poti sa intrii, in anul urmator, tot la buget, la alta facultate.

P.S. Dupa retragerea dosarului, la inceputul anului universitar, ai grije sa pastrezi o copie a cererii de retragere/renuntare la locul confirmat "la buget" ---copia trebuie sa aiba numar de inregistrare si eventual, rezolutia de aprobare. Este ca o masura de prevedere --- odata ce ai confirmat(acceptat) locul "la buget" ai nevoie si de o dovada de renuntare.

| onasis1961 a răspuns:

DA! Se poate, de ce nu!

| perladunarii a răspuns:

Salut
Eu am facut asta! Daca ai medie sa intri la buget atunci fara grije, vei intra!

| carla25 explică (pentru perladunarii):

Ti-ai retras dosarul de la buget la inceputul unei facultati si ai intrat la cea de-a doua tot la buget?

| perladunarii a răspuns (pentru carla25):

Eu mi-am retras dosarul in decembrie si anul urmator m-am inscris la alta! Dar e acelasi lucru!