| R4ulTripon a întrebat:

Daca as presta servicii online in schimbul unei anumite sume de bani pe care o primesc prin paypal, legal ar trebui sa declar impozitul pe venit la anaf? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legal trebuie sa ai o firma pe domeniu (familiala, SRL, etc) si apoi poti sa declari veniturile. Citeste si pe aici: https://www.luizadaneliuc.ro/......rainatate/

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, legal ar trebuiis a declari toate veniturile pe care le ai, inclusiv cele de prestari servicii platite prin paypal.
Deja se fac verificari, mai ales cand se vede in computerul bancii ca sunt transferuri bancare din contul Paypla in contul personal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui
daca nu e doar o plata odata ci un venit recurent depui declaratia unica la anaf

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Cu o declarație pe proprie răspundere, în luna ianuarie a fiecprui an, când anul anterior ai căștigat ceva bani.

| doctorandus a răspuns:

Depinde: daca primesti costul a doua lazi de bere pe an, fiscul nu e interesat sa te impoziteze.