| anonim_4396 a întrebat:

Daca as vrea sa devin antreprenor, ar trebui sa merg la facultatea de economie, specializarea management? Ce părere aveți despre această specializare? As putea sa ma angajez usor înainte de a incerca sa imi infiintez propria afacere?

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cauta pe google FAIMA. E o facultate din UPB, acolo inveti de toate din domeniul economiei, litera A vine chiar de la antreprenoriat. Inveti si inginerie. Deci cred ca ar fi cea mai ok, asta daca si inveti si te tii de ea. Cred ca ti-ar deschide mai multe usi.

| sierra1 a răspuns:

După facultate fă-ți firma direct, fără alte etape. În timpul studenției poți exersa ca angajat.

| siriusblack98 a răspuns:

La ce ai nevoie de facultate de economie si alt bullshit de genul? Ani din viata si bani pierduti fara rost. Daca nu te duce capul sa pui in practica unele lucruri, degeaba cunosti teorie.Ai in cap un domeniu anume? ai ceva bani pusi deoparte ca sa iti infiintezi o afacere? ai vreun reper de orice fel macar? Nu uita ca esti in Romania si trebuie sa te adaptezi la viata de aici. Sfatul meu, angajeaza-te la o firma care activeaza in domeniul placut de tine, strange niste bani timp de 3-4-5 ani de zile si apoi infiinteaza-ti firma proprie.Aici (in tara noastra ''iubita'') ai nevoie de cunostinte practice, tupeu mult+obraz gros si desigur fonduri monetare. Daca nu ai macar 2 din cele mentionate, limiteaza-te la a munci pentru altii.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Da dar nu am unde sa ma angajez fara facultate, deoarece as vrea sa ma angajez in domeniul economiei, ca nu am de unde sa invat cum se conduce o afacere si nici bani nu am.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer omule chiar îți doresc mult succes și cred ca vei avea nevoie deoarece în tara asta lui peste nici cu facultate nu ești băgat în seama de cele mai multe ori. Dacă ai avut câteva locuri de munca știi despre ce vorbesc.

| Nilsson a răspuns:

Poti sa devii antreprenor si fara o facultate, important e sa te pricepi in domeniul in care vrei sa activezi si sa ai sufiecienti bani de pornire.
De acte si birocratie se pot ocupa contabilii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In niciun caz nu ai nevoie de o facultate ca sa devii antreprenor. Cei mai multi antreprenori care au reusit sa aiba afaceri de succes nu au absolvit o facultate in domeniu.

| Doja a răspuns:

Vei ramane surprins, dar in facultate nu inveti decat teoretic niste lucruri. Majoritatea facultatilor de la noi sunt inutile din mai multe motive

1) nu te invata nimic practic
2) toata lumea are diploma, deci nu e un criteriu de departajare
3) te inregimenteaza in niste moduri de gandire invechite si te pregatesc pentru a fi angajat/supus

Singurele facultati care merita sunt cele pentru care nu poti practica fara diploma: arhitectura, drept, constructii, medicina.

ASE-ul nu intra la asa ceva. Cu atat mai putin facultatea de economie generala care este cea mai slaba sectiune.

Asa ca mai bine invata sa faci ceva util, devino bun in domeniul respectiv, si vei fi cautat.

E plin de manageri cu diploma la shaormerii.

| anonim_4396 explică (pentru Doja):

Dar vreau sa fac o facultatea, deoarece nu pot sa imi infiintez o firma imediat, ci trebuie sa lucrez cativa ani si apoi sa incerc, si daca tit vreau sa imi fac firma vreau sa lucrez imi domeniul economiei ca sa ma obisnuiesc cu ce trebuie.

| Doja a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa-ti infiintezi o firma oricand. Important este sa stii ce vrei sa faci si sa ai un plan pentru asta