| Feri5 a întrebat:

Dacă, de exemplu, vreau să dau la medicină militară, însă nu știu sigur dacă voi promova proba sportivă, pot aplica și la civil și la militar, dar după ce am fost admis la ambele, să aleg una?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
va trebuii sa alegi una de la inceput, daca nu o iei, anul urmator dai examen din nou, la cealalta.
Academiile militare si de Politie au regimuri speciale, cu probe medicale si sportive obligatorii si eliminatorii care se dau inainte de examenele de admitere, deci stii cum stai inainte sa mergi la examen, si daca nu terci de aceste probe, te poti inscrie la o facultate de medicina si de aia coloa dminterea.

| Feri5 explică (pentru Violleta2022):

Medicina militară nu e academie de poliție și nici academie militară. Nu pot să stau un an degeaba și de aia am întrebat.
Studenții din străinătate aplică la mai multe facultăți, dar când sunt admiși la mai multe, aleg doar una. De ce nu ar fi așa și în România?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Feri5):

Inca nu te-ai convins ca-n Romania sunt legi "diferite" de restul lumii?

| Ciprian09 a răspuns:

Yes,alegi una, incadreaza te la ce crezi ca poti intra!